اسد 15, 1396 11:38 Asia/Kabul
  •  بازتاب مراسم تحلیف حسن روحانی در رسانه‌های خارجی

مراسم تحلیف "حسن روحانی"، هفتمین رییس جمهوری اسلامی ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت و برخی از شبکه‌های غربی و عربی نیز این مراسم را به طور مستقیم پخش کردند.

خبرگزاری اسپوتنیک با اشاره به تنفیذ حکم ریاست جمهوری «حسن روحانی» از سوی حضرت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز پنج‌شنبه (هفته گذشته) گزارش داد، رئیس جمهوری منتخب ملت ایران روز شنبه در حضور مهمانانی خارجی در پارلمان ایران وعده داد که از تمام قدرت خود برای پاسداری از اسلام، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی ایران استفاده کند.

خبرگزاری فرانسه نیز با اشاره به حضور "فدریکا موگرینی" مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مراسم گزارش داد، حسن روحانی رئیس‌جمهوری اعتدال گرای ایران در حضور مهمانان خارجی برای دومین بار سوگند یاد کرد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس هم  با اشاره به حضور مقامات و نمایندگان کشورهای مختلف جهان در این مراسم تاکید کرد، این نخستین بار است که این تعداد از مقامات خارجی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ایران شرکت می‌کنند.

شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی با عنوان «روحانی رییس‌جمهوری ایران شد» به واکنش کاخ سفید به تحلیف روحانی و سخنان "بنیامین نتانیاهو"، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که در کابینه این رژیم مطرح شد، اشاره کرد.

نتانیاهو گفته است که شاید رییس‌جمهوری ایران عوض شود اما «هدف نهایی» ایران تغییری نکرده است.

همچنین شبکه دویچه وله در گزارشی با اعلام خبر برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری ایران تصریح کرد، حسن روحانی برای دومین بار سوگند یاد کرد، مراسمی که در آن مقامات اروپایی حضور قابل توجهی داشتند.

شبکه خبری یورو نیوز در گزارشی به سخنان روحانی درباره تحریم های آمریکا ضد ایران اشاره کرد.

روزنامه لس آنجلس تایمز نیز در گزارشی با عنوان «رییس‌جمهوری جدید ایران از تحریم‌ها انتقاد کرد و احترام را خواستار شد»، نوشت: حسن روحانی روز یکشنبه گفت که کشورش مرعوب تهدید نمی‌شود و از جامعه جهانی احترام را طلب کرد.

شبکه الجزیره نیز در گزارش خود به حضور تعداد کثیر سران و نمایندگان کشورهای خارجی در این مراسم و به علاوه شرکت کردن فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد.

خبرگزاری رویترز هم در این زمینه گزارش داد، حسن روحانی در حضور مقامات بلندپایه خارجی شامل مقامات ارشد اروپایی سوگند یاد کرد در حالی فعالیت خود را در این سمت برای یک دوره چهار ساله دیگر آغاز می‌کند که تلاش‌هایش را برای محافظت از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)در برابر بازگشت واشنگتن به رویکرد خصمانه‌اش در قبال تهران افزایش داده است.

همچنین این مراسم از شبکه های ماهواره ای العالم ، پرس تی وی، المنار، الاخباریه سوریه، شبکه سوریه و العربیه به طور زنده پخش شد.

شبکه های تلویزیونی فرانس ۲۴ و شبکه سی سی تی وی نیز بخش هایی از این مراسم را پخش کردند.

رسانه های هند با بازتاب دادن مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران نوشتند روحانی تلاش ترامپ برای تضعیف توافق هسته ای را به منزله خودکشی سیاسی وی دانست .

به گزارش ایرنا ، رسانه های هند با انتشار بخش هایی از سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران  در مراسم تحلیف اعلام  کردند تلاش آمریکا به نقض برجام نشان داد که این کشور حتی برای متحدان نزدیکش قابل اعتماد نیست .

روزنامه انگلیسی زبان هندو نوشت اقای روحانی در سخنرانی مراسم تحلیف  ، آمریکا را به تلاش برای تخریب توافق هسته ای ایران با قدرت های غربی متهم کرد. 

به نوشته این روزنامه ، رئیس جمهوری ایران تعهد نداشتن آمریکا در اجرای توافق هسته ای را نشانه غیر قابل اعتماد بودن این کشور برای جهان حتی حامیان قدیمی این کشور دانست.

روزنامه تایمز او ایندیا دیگر روزنامه هندی نیز نوشت " حسن روحانی "که برای بار دوم به عنوان رئیس جمهوری ایران انتخاب شده است ، مسئولیت سخت اصلاحات اقتصادی و بهبود سیاست خارجی این کشور در میان فشار های خصمانه امریکا را به عهده دارد.

روزنامه هندوستان تایمز نیز  توافقنامه هسته ای را رویداد مهم در دوره ریاست جمهوری روحانی عنوان کرد و نوشت ، ایران نقض کننده برجام نخواهد بود ولی در برابر نقض مکرر این توافق از سوی آمریکا سکوت نخواهد کرد .

در مراسم تحلیف «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران مقامات و شخصیت های کشوری و لشگری و بیش از 100 هیئت عالی رتبه خارجی و بین المللی از کشورهای مختلف جهان روز شنبه در مجلس شورای اسلامی ایران حضور داشتند.