میزان 21, 1396 11:22 Asia/Kabul
  • گابریل: اقدام ترامپ در قبال ایران، اتحادیه اروپا را به سمت روسیه و چین سوق می دهد

وزیر امور خارجه آلمان گفت، اقدام های رئیس جمهوری آمریکا ضد ایران، اتحادیه اروپا را به سمت روسیه و چین سوق می دهد.

به گزارش ایرنا از برلین، "زیگمار گابریل" روز پنجشنبه تاکید کرد که مخالفت دولت آمریکا با توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 موجب ایجاد شکاف بین اروپا و آمریکا می شود و اروپایی ها را به سمت موضع مشترک با روسیه و چین سوق می دهد.

وزیر امور خارجه آلمان گفت: مساله الزامی این است که اروپا در این موضوع وحدت خود را حفظ کند. گابریل افزود: ما باید به آمریکا بگوییم که رفتار آنها در قبال موضوع ایران موجب می شود که اروپایی ها به سمت موضع مشترکی با روسیه و چین علیه آمریکا سوق پیدا کنند.

مقامات ارشد اتحادیه اروپا و آلمان بارها بر حمایت خود از برجام تاکید کرده و گفته اند که خروج آمریکا از توافق هسته ای موجب انزوای آمریکا خواهد شد.

در همین پیوند مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه آلمان چهارشنبه شب با اشاره به پایبندی کامل ایران به تعهدات خود در برجام - تاکید کردند: تا زمانی که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند باشد- اروپا نیز بر این تعهدات و پایبندی خود استوار خواهد ماند.

در رایزنی های تلفنی چهارشنبه شب "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و گابریل با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران - بر لزوم پایبندی همه طرف ها به توافق هسته ای میان ایران و 1+5 تاکید شد.

با وجود اینکه دیگر طرف های این توافق - آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد پیوسته بر پایبندی ایران به تعهدات خویش صحه می گذارند- مقام های آمریکایی مکرر مدعی عدم پایبندی تهران به :روح برجام " هستند.

برجام یا توافق هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک شامل (بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، آمریکا و آلمان) از ژانویه 2016 اجرایی شده است اما دولت آمریکا به عنوان یکی از اعضای این گروه همواره در اجرای برجام بدعهدی می‌کند.

 

 

تگ