میزان 21, 1396 22:14 Asia/Kabul
  • سخنرانی ترامپ علیه ایران و برجام؛ هیاهو، تناقض و دیگر هیچ

پس از هفته ها جنجال رسانه ای ، کاخ سفید روز جمعه گزارش برگ (فکت شیت) راهبرد به اصطلاح جامع و جدید رئیس جمهوری آمریکا را درباره ایران و توافق هسته ای برجام منتشر کرد و ساعتی بعد دونالد ترامپ در سخنرانی موعود خویش، پرده دیگری از تناقض گویی و نفرت پراکنی علیه ملت بزرگ ایران را برداشت.

سخنرانی موعود دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ظهر جمعه به وقت واشنگتن (شامگاه تهران) آغاز شد؛ سخنانی که طبق وعده ترامپ قرار بود نکات مهم و تازه ای را در برگیرد اما گذشت دقایق هر دوی این وعده ها را منتفی کرد.

ترامپ ابتدا به بررسی های به اصطلاح کاملش درباره راهبرد ضد ایرانی خود پرداخت و با سرکش خواندن ایران ادعا کرد که هدف همه تلاش هایش این است که این کشور به سلاح هسته ای دست نیابد.

ترامپ با تکرار رویکرد جداسازی میان ملت و نظام حکومتی جمهوری اسلامی ایران کوشید چهره ای افراطی و هرج و مرج طلب از دولت ایران ارائه کند اما این رویکرد ریاکارانه وی با به کار بردن عبارت مجعول "خلیج ع ر ب ی" به جای خلیج همیشه فارس، لو رفت؛ عبارتی که زبانه های خشم و انزجار علیه ترامپ را در دل هر ایرانی شعله ور می کند.

ترامپ با زیر سوال بردن انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹، در عبارتی توهین آمیز مردم ایران را به پذیرش اجباری این انقلاب متهم کرد.

ترامپ که دولتش اصلی ترین حامی تروریست های داعش و النصره در سوریه به شمار می رود با تروریست خواندن ایران کوشید دفاع حزب الله لبنان و حماس فلسطین را در مقابل رژیم غاصب اسرائیل، تروریسم جلوه دهد.

رئیس جمهوری آمریکا با نشان دادن خشم خود از دولت قانونی بشار اسد در سوریه، ایران را به عنوان عنصراصلی محور مقاومت در برابر رژیم اسرائیل، هدف حملات لفظی خود قرار داد.

او نتوانست خشم خود را از دو شعار اصلی مرگ بر امریکا و مرگ بر اسراییل در ایران، کتمان کند.

ترامپ در ادامه با تکرار ادعای واهی و نخ نما شده تلاش ایران برای دست یابی به سلاح هسته ای، از دولت اوباما به دلیل تسلیم شدن در برابر اراده ملت ایران و لغو تحریم های هسته ای در قالب توافق برجام انتقاد کرد.

ترامپ تکرار کرد که برجام بدترین توافق تاریخ امریکا بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با متهم کردن مجدد ایران به نقض روح برجام و لفاظی های عصبی خود علیه ایران، نخستین بند راهبرد ضد ایرانی خود را همکاری با متحدان منطقه ای واشنگتن علیه تهران برشمرد.

ترامپ از تحریم های جئید علیه ایران خبر داد و افزود: آزادی رفت و آمد و نقل و انتقال پول را در ارتباط با ایران هدف تحریم ها قرار خواهد داد.

وی همچنین با طرح ادعاهای بی اساس اعلام کرد واشنگتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را تحت فشار قرار خواهد داد.

ترامپ گفت به وزارت خزانه داری اجازه می دهد سپاه پاسداران را تحت تحریم بیشتر قرار دهد.

ترامپ از کنگره و نیز متحدان خارجی دولت آمریکا درخواست کرد به نواقص برجام بپردازند و اجازه ندهند ایران بتواند موشک های بین قاره ای بسازد.

ترامپ با لحنی تهدید آمیز گفت در غیر این صورت به طور شخصی به توافق برجام پایان خواهد رسید.

رئیس جمهوری جنگ طلب ترین کشور دنیا سخنان خود را با دعا برای تحقق دنیای عاری از خشونت به پایان رساند.