عقرب 11, 1396 08:24 Asia/Kabul
  •  دهقانی: تحریم های ظالمانه آمریکا مردم ایران و حقوق اساسی آنها را هدف قرار داده است

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع محکومیت تحریم های یک جانبه آمریکا علیه کوبا، تحریم های واشنگتن علیه هاوانا را مغایر با اصول حقوق بین الملل و متن و روح منشور سازمان ملل متحد برشمرد.

به گزارش رادیو دری، «غلامحسین دهقانی» چهارشنبه شب با بیان این که کوبا تنها کشوری نیست که از سوی آمریکا مورد تحریم قرار می گیرد افزود تحریم های ظالمانه واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته همواره مردم ایران و حقوق اساسی آنها را هدف قرار داده است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با تصویب قطعنامه‌ای خواستار پایان تحریم‌های آمریکا علیه کوبا شد.

این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رای موافق 191 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران  به تصویب رسید. تنها آمریکا و رژیم صهیونیستی به این قطعنامه رأی منفی دادند.

پیش نویس این قطعنامه را کوبا ارائه کرده بود.

از سال 1992 سازمان ملل متحد  با تصویب قطعنامه های متعدد از امریکا خواسته است به تحریم ها و محاصره اقتصادی کوبا پایان دهد اما واشنگتن همواره به این قطعنامه ها بی توجه بوده است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا پس از راه یابی به کاخ سفید ضمن متوقف کردن روند عادی سازی روابط با کوبا، تحریم‌ها علیه این کشور را از سر گرفته است.

ترامپ همچنین به دنبال برهم زدن «برجام» و افزایش فشار بر جمهوری اسلامی ایران است. تصمیمی که با انتقاد گسترده  جامعه بین الملل از جمله طرف‌های دیگر برجام (بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) روبرو شده است.

آمریکا همواره کشورهای مستقل را به دلیل همراه نبودن با سیاست هایش تحریم می کند.

 

کلیدواژه