دلو 02, 1396 09:03 Asia/Kabul
  • سفیر چین در تهران: نجات جان خدمه نفتکش ایرانی برای دولت چین اهمیت داشت

سفیر چین در ایران، گفت: رئیس جمهوری و نخست وزیر چین بلافاصله پس از حادثه برخورد و آتش‌سوزی نفتکش ایرانی «سانچی» در سواحل شرقی چین، دستور اقدامات لازم را صادر کردند.

«پانگ سن» PANG Sen روز یکشنبه در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما؛ درباره اقدامات دولت چین در حادثه برخورد کشتی فله‌بر چینی کریستال با نفتکش ایرانی سانچی و آتش‌سوزی این کشتی، افزود: در مدت هشت روز آتش‌سوزی نفتکش ایرانی، امدادگران چند بار به نفتکش نزدیک شدند و از فاصله نزدیک کار امداد و نجات را انجام دادند و بالاخره توانستند وارد کشتی شوند و با خود دو پیکر و جعبه سیاه را خارج کنند.

سفیر چین در تهران تصریح کرد: با وجود اینکه آتش گرفتن میعانات گازی، انتشار گازهای سمی و شدت باد و امواج،  کار امداد و نجات را سخت کرده بود، چین نجات جان خدمه نفتکش ایرانی را در اولویت خود می‌دانست.

«پانگ سن» گفت: مکان غرق شدن کشتی سانچی در عمق 115 متری اقیانوس آرام مشخص شده و کارگروه ویژه‌ای برای یافتن پیکر ملوانان با کمک ایران و همچنین تعیین هویت سه پیکر یافته شده، تشکیل شده است.

سفیر چین در تهران درباره اعزام ربات به زیر دریا و دریافت موقعیت کشتی غرق شده نیز تصریح کرد: چین قصد اعزام ربات دریایی به داخل نفتکش را داشت اما به دلیل انتشار میعانات گازی موفق به این اقدام نشد.

نفت‌کش ایرانی سانچی پس از تصادف با یک کشتی فله‌بر چینی در دریای چین شرقی و چند روز جدال با آتش، غرق شد.

همه ۳۲ خدمه این کشتی، شامل ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی جان باختند.

 

کلیدواژه