دلو 02, 1396 15:07 Asia/Kabul

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در مصاحبه با خبرنگار گروه ایران گفت: در سفر آتی وزیر امورخارجه فرانسه به تهران ،طیف وسیعی از موضوعات سیاسی از جمله مسائل بین المللی ،منطقه ای و دوجانبه تبادل نظر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار برون مرزی، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امورخارجه ایران امروز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی درپاسخ به خبرنگار برون مرزی درباره ادعاهای وزیر امورخارجه فرانسه مبنی بر گفت وگو با مقامات تهران درباره نفوذ منطقه ای ایران،حمایت از حزب الله و جنبش انصارالله یمن افزود: سفر وزیر امورخارجه فرانسه به ایران در دستور کار قرار دارد اما محور مذاکرات به صورت قطعی مشخص نیست.

قاسمی همچنین اظهارات وزیر امورخارجه فرانسه را مبنی بر این که پیشتر با ایران درباره مباحث موشکی گفت و گو شده است، رد کرد و گفت:جمهوری اسلامی ایران مذاکرات موشکی و دفاعی با هیچ کشوری نداشته و نخواهد داشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به تحولات اخیر در "عفرین" سوریه هم گفت:​جمهوری اسلامی ایران تحولات جاری در شهر عفرین را از نزدیک و با نگرانی پیگیری می‌کند و امیدوار است این عملیات فوراً پایان یافته و از تعمیق و گسترش بحران در مناطق مرزی ترکیه و سوریه جلوگیری به عمل آید.

قاسمی تصریح کرد: تداوم بحران در عفرین ممکن است باعث تقویت مجدد گروه‌های تکفیری - تروریستی در مناطق شمالی سوریه شده و آتش جنگ و ویرانی را در این کشور دوباره شعله‌ور کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران تاکید کرد: ریشه بحران خانمان سوز و ویرانگر سوریه از رفتار غیرمسئولانه و اقدامات تحریک آمیز و مداخلات غیرقانونی قدرت‌های فرامنطقه‌ای از جمله دولت آمریکا و برخی رژیم های زیاده خواه و جنگ طلب منطقه مانند : رژیم صهیونیستی نشات می‌گیرد.

قاسمی درباره مقاله «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران در فایننشال تایمز و دعوت کشورهای منطقه به گفت و گوهای منطقه ای نیز گفت: همه منطقه یک کشور مشخص نیست و امنیت و ثبات منطقه با تلاش جمعی تمام کشورها حاصل می شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران درباره اخبار برخی از رسانه‌ها درخصوص رایزنی آمریکا با اروپایی برای اعمال تحریمهای بیشتر ضد ایران گفت: این بحث رسانه ای است و روابط تهران با کشورهای اروپایی  رو به رشد و خوب است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران سفر «نچیروان بارزانی» به تهران را نیز مثبت ارزیابی کرد و افزود: سفر ایشان به تهران و دیدار با مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی نشانگر نوع و سطح روابط دوجانبه است.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران درباره ادعاها و اتهامات مکرر «عادل الجبیر» وزیر امورخارجه عربستان ضد ایران از جمله در خصوص یمن گفت: اگر اجازه چنین صحبتهایی را از«عادل الجبیر» بگیرند،دیگر هویتی از ایشان باقی نمی ماند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: علیرغم تکرار مکررات و بیانات سخیف و نامربوط مقامات آل سعود ضد ایران ، عربستان در مشکلات و بحرانهای داخلی غوطه ور است.

کلیدواژه