حوت 17, 1396 12:38 Asia/Kabul
  • نقشه آمریکا برای اموال مسکوت و ضبط شده ایران در آمریکا و منطقه خاورمیانه

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفت: آمریکا برای اموال مسکوت و ضبط شده ایران در آمریکا و منطقه خاورمیانه و سایر کشورها، نقشه کشیده است.

«حشمت‌الله فلاحت‌پیشه» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری مجلس، درباره رد فرجام خواهی بانک ملی ایران در دیوان عالی آمریکا گفت: آمریکا برای ایران برنامه‌ای تحت عنوان صدور احکام به خاطر موارد ادعایی یا مواردی را که به ایران نقش ثانویه نسبت دهند، در قالب پرونده‌های متعدد مطرح کرده است، در حالی که ایران هیچ نقشی در آنها ندارد.

فلاحت پیشه تصریح کرد: آمریکا ادعاهای غیرمعتبر را که در هیچ محکمه بین‌المللی قابل پیگیری نیست، به حکم تبدیل کرده و تاکنون حدود 60 میلیارد دلار احکام قطعی و 40 میلیارد دلار احکام غیرقطعی ضد ایران و با هدف تاراج پول ایران صادر کرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی ایران با یادآوری موضوع هواپیمای ایرباس هم گفت: آمریکایی‌ها در رابطه با حادثه هواپیمایی ایرباس برای 290 شهید ایرانی تنها 60 میلیون دلار غرامت پرداخت کردند، حال آنکه در مقابل هزینه یکی از احکام آمریکایی که مربوط به خانمی است که هفت سال دور از خانواده و گروگان گروهی در لبنان بوده، مبلغ یک میلیارد و 150 میلیون دلار برای 5 سال افسردگی از ایران درخواست غرامت شده است.

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه فرجام‌خواهی بانک ملی ایران درباره حکم یک دادگاه رده پایین‌تر که به قربانیان ادعایی تروریسم اجازه مطالبه میلیون‌ها دلار غرامت از این بانک را  می‌دهد، رد کرد.

کلیدواژه