ثور 21, 1397 12:03 Asia/Kabul
  • سخنگوی وزارت خارجه ایران بیانیه های جانبدارانه و غیرسازنده دبیرکل سازمان همکاری اسلامی را محکوم کرد

سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران بیانیه های جانبدارانه و غیرسازنده دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در موضوعات منطقه ای را خلاف اهداف این سازمان خواند و محکوم کرد.

«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در واکنش به بیانیه اخیر ضد ایرانی «یوسف بن احمد العثیمه» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی که در حمایت آشکار از اقدام سخیف دولت آمریکا در خروج از برجام صادر شد، گفت: بیانیه‌ غیرمسئولانه و ناشیانه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی کاملاً خارج از شرح وظایف، ناقض اصل بی‌طرفی دبیرخانه و هماهنگ با سیاست ضد اسلامی دولت آمریکا، رژیم صهیونیستی و دولت عربستان سعودی صادر شده و گامی دیگر در تضعیف اعتبار و جایگاه این سازمان است.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران افزود: "العثیمه" پیش از این نیز با درک نکردن صحیح اوضاع حساس منطقه و جهان اسلام و بویژه جایگاه موثر و تعیین کننده سازمان همکاری اسلامی در مبارزه با رژیم صهیونیستی و حمایت از آرمان آزادی فلسطین و قدس شریف، موضع‌گیری‌های جانبدارانه و غیرسازنده‌ای نسبت به تحولات منطقه داشته است.

قاسمی به دبیرکل سازمان همکاری اسلامی توصیه کرد بیش از این به موضع گیری های جانبدارانه به نفع استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی ادامه ندهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران با یادآوری نگرانی‌های تهران نسبت به مواضع دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در فرصت های مختلف که موجب نقض مشهود بیطرفی دبیرخانه این سازمان شده است و همچنین درخواست‌های مکرر اعضاء برای اصلاح ساختار و مقررات آن، بار دیگر بر پیشنهاد ایران برای برگزاری نشست اعضای سازمان در بالاترین سطح ممکن در محلی خارج از عربستان برای رسیدگی به سوءاستفاده‌های رژیم سعودی از میزبانی سازمان تاکید کرد.

کلیدواژه