اسد 01, 1397 10:57 Asia/Kabul
  • پامپئو: دولت ترامپ مایل به گفت‌وگو با ایران است

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان علیه ایران سخنرانی کرد.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در کتابخانه ریاست جمهوری «رونالد ریگان»، علی‌رغم تکرار اتهامات بی‌اساس علیه ایران گفت دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور کشورش مایل به گفت‌وگو با ایران است.

وی که در میان جمع کوچکی از جامعه ایرانیان در آمریکا حضور داشت گفت: «همان‌طور که ترامپ گفته ما مایل به گفت‌وگو با رژیم ایران هستیم، اما رهایی از فشارهای آمریکا تنها زمانی صورت خواهد گرفت که ما شاهد تغییرات ملموس، مشهود و ماندگار در سیاست‌های تهران باشیم.»

پامپئو اعمال تحریم‌ها را مهم‌ترین محور کارزار فشار دولت آمریکا علیه ایران خواند و از تمامی کشورها خواست به این کارزار بپیوندند. وی همچنین گفت دولت آمریکا به دنبال آن است تا واردات نفت از ایران را به نزدیک‌ترین حد تا صفر برساند.

وی در بخشی از ادعاهای خود از حکومت ایران به عنوان «کابوس» نام برد و با اشاره به تحریم آیت‌الله «صادق لاریجانی»، رئیس قوه قضائیه ایران و شماری دیگر از مقام‌های بلندپایه ایرانی گفت: «ابایی از برخورد با حکومت [ایران] در بالاترین سطوحش نداریم.»

پامپئو که به ارائه آمارهای ساختگی علیه ایران شهرت دارد (اطلاعات بیشتر در اینجا) در این سخنرانی هم با ارائه آمارهای جعلی، تلاش برای هجمه‌های تبلیغاتی را ارائه داد و گفت: «میزان فساد و ثروت در میان سران حکومت نشان می‌دهد که ایران توسط چیزی که بیشتر شبیه مافیا است تا دولت، اداره می‌شود.»

وی به طور مستقیم به برنامه‌های دولت آمریکا برای تغییر نظام ایران اشاره نکرد، اما از افزایش تلاش‌ها در واشنگتن برای پخش برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی به زبان فارسی خبر داد که هدف آن احتمالاً ایجاد ناآرامی در ایران است. 

پامپئو گفت «شورای کارفرمایان پخش» (نهاد وابسته به وزارت خارجه آمریکا) در حال ایجاد یک کانال فارسی‌زبان 24 ساعته برای پخش برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و فعالیت در فضای دیجیتال و رسانه‌های اجتماعی است.

وزیر خارجه آمریکا ضمن دعوت از تمامی کشورها برای پیوستن به کارزار آمریکا برای فشار علیه ایران، تصریح کرد که دولت ترامپ «دوست دارد» با حکومت ایران گفت‌وگو کند. پامپئو گفت دولت آمریکا قصد دارد واردات نفت از ایران را تا آنجا که امکان دارد به صفر نزدیک‌ کند.