میزان 04, 1397 08:45 Asia/Kabul
  •  روحانی در دیدار نخست وزیر ارمنستان: ایران همواره به دنبال روابط دوستانه با همسایگان از جمله ارمنستان است

رئیس جمهور اسلامی ایران عصر سه شنبه در دیدار «نیکول پاشینیان» Nikol Pashinyan نخست وزیر ارمنستان در نیویورک تاکید کرد ایران همواره به دنبال روابط دوستانه با همسایگان از جمله ارمنستان است.

«حسن روحانی» روابط سیاسی ایران و ارمنستان را بسیار خوب برشمرد و تصریح کرد روابط اقتصادی دوکشور نیز باید همپای روابط سیاسی ارتقاء یابد.

رئیس جمهور اسلامی ایران خاطرنشان کرد خوشبختانه اعتماد خوبی بین دو دولت و دو ملت وجود دارد اما به رغم ظرفیت ها و توانمندی های گسترده دو کشور ، سطح همکاری های اقتصادی تهران – ایروان مطلوب نیست.

روحانی همچنین با بیان اینکه ایران برای ارتباط با دریای سیاه از طریق ارمنستان و گرجستان اهمیت قائل است خاطرنشان کرد کریدور شمال - جنوب در این راستا از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران تقویت همکاری بخش های خصوصی دو کشور را نیز ضروری خواند و گفت: ایران آماده است بخش خصوصی خود را برای فعالیت تجاری در ارمنستان تشویق و برای سرمایه گذاری ارمنستانی نیز تسهیلاتی فراهم کند.

روحانی افزود ایران در مورد سواپ انرژی هم آماده همکاری با ارمنستان است.

نخست وزیر ارمنستان نیز در این دیدار با ابراز تسلیت به مناسبت شهادت شماری از مردم ایران در حمله تروریستی اهواز (جنوب غرب ایران) گفت: ارمنستان آماده توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران در تمامی بخش ها است.

«پاشینیان» با بیان اینکه دو کشور باید از تمام ظرفیت های خود در مسیر توسعه همکاری ها و ایجاد جهش در روابط بویژه در حوزه اقتصادی بهره بگیرند افزود اکنون زمان اجرای توافقات گسترده میان دو کشور بویژه در حوزه سواپ انرژی است.

نخست وزیر ارمنستان همچنین در این دیدار از روحانی برای دیدار رسمی از ایروان دعوت کرد.