میزان 11, 1397 15:36 Asia/Kabul
  • وزارت امور خارجه ایران: تصمیم دیوان لاهه نشانه بارز حقانیت ایران است

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به صدور قرار موقت از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری در پرونده شکایت ایران علیه آمریکا تاکید کرد: تصمیم دیوان لاهه نشانه بارز دیگری در تایید حقانیت ایران و غیرمشروع و ظالمانه بودن تحریم های آمریکا است.

دیوان بین‌المللی دادگستری روز چهارشنبه در جلسه ای با تایید صلاحیت خود برای رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا، واشنگتن را به رفع محدودیت‌های بشردوستانه و هوانوردی ایران تا زمان صدور رای نهایی ملزم کرد.

در پی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های هسته ای این کشور علیه ایران، تهران از واشنگتن نزد دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد.

 به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است: در نتیجه تایید مجدد دیوان بین المللی دادگستری بر حقانیت ایران و صحه گذاشتن بر رویکرد غیرمشروع و غیرقانونی دولت آمریکا، امروز افکار عمومی جهان و تمامی کشورهای مستقل با اطمینان خاطر بیشتری مصمم هستند تا اراده خود مبنی بر احترام به توافقات بین المللی، احترام به حقوق بین الملل و احترام به مسئولیت دولت ها را در قالب حفظ و اجرای برجام بیش از پیش به نمایش بگذارند.

این بیانیه می افزاید: قرار صادره از سوی دیوان بین المللی دادگستری بار دیگر نشان داد که دولت آمریکا با سیاست های غلط، افراطی و زیاده خواهی های خود در قبال دیگر کشورها، روز به روز منزوی تر می شود و این کشور باید از عادت غلط و اعتیاد ناپسند خود در اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی علیه مردم و شهروندان دست بردارد.

وزارت امور خارجه ایران همچنین در این بیانیه تاکید کرد: جامعه بین المللی و کشورهای مستقل باید آمریکا را که سابقه ای طولانی از نقض عهد و تمکین نکردن به تعهدات و الزامات بین المللی دارد، در تلاش های غیرقانونی اش ناکام بگذارند.

 

کلیدواژه