جدی 09, 1397 09:37 Asia/Kabul
  • رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق: عراقی ها شریک تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران نمی‌شوند

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با تاکید بر اینکه مردم این کشور هییچگاه حمایت‌های ایران از عراق در روز‌های سخت جنگ با داعش را فراموش نمی کنند تصریح کرد عراقی ها شریک تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران نخواهند شد.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری مهر، «همام الحمودی»  در گفت وگو با برنامه «بدون مرز» صدا و سیمای ایران خاطرنشان کرد عراقی ها در مسئله تحریم ایران نه تنها در کنار دشمنان جمهوری اسلامی قرار نخواهند گرفت بلکه تلاش خواهند کرد این برنامه را به شکست بکشانند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق به روابط دوستانه و عمیق و همچنین اشتراکات فرهنگی و تاریخی عراق و ایران اشاره کرد و افزود جمهوی اسلامی ایران همواره شریک غم و شادی عراق بوده است.

«همام الحمودی» تاکید کرد بغداد به هیچکس اجازه نمی دهد باعث جدایی ایران و عراق شود.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق همچنین گفت: خبرهای دقیقی از تلاش آمریکا برای بازگرداندن  گروه تروریستی داعش از سوریه به عراق وجود دارد اما نیروهای عراقی از جمله بسیج مردمی عراق «حشد الشعبی» هرگز این اجازه را نخواهند داد.

تحریم های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران با واکنش و محکومیت شدید گروه ها و شخصیت های عراقی روبرو شده است.

نخست‌وزیر عراق پیشتر تصریح کرده بود این کشور بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نخواهد بود.

«عادل عبدالمهدی» با تاکید بر اینکه بغداد مخالف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران است خاطرنشان کرد عراق از این تحریم ها تبعیت نخواهد کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد. دور نخست تحریم ها از 7 اوت به اجرا گذاشته شد؛  دور دوم نیز 5 نوامبر رسما اجرایی شد.

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

کلیدواژه