دلو 16, 1397 09:07 Asia/Kabul
  •  بیانیه اتحادیه اروپا در حمایت از  کانال ویژه تجارت با ایران با چاشنی ایران‌هراسی

اتحادیه اروپا روز دوشنبه سرانجام بیانیه مورد انتظار در حمایت از کانال ویژه تجارت با ایران موسوم به "اینستکس" INSTEX را منتشر کرد.

به گزارش ایرنا، اتحادیه اروپا در این بیانیه که تحت عنوان «جمع بندی» منتشر شد از تداوم پایبندی کامل ایران به تعهداتش در قبال توافق هسته ای استقبال و خاطرنشان کرد آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در 13 گزارش، پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است.

اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه رفع تحریم‌ها از جمله مولفه‌های اساسی برجام است از اقدام "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های این کشور علیه ایران نیز ابراز تاسف کرد.

در بیانیه اتحادیه اروپا بر پایبندی این اتحادیه به برجام هم تاکید و تصریح شده است اتحادیه اروپا از تلاش ها، برای بهرمندی ایران از مزایای اقتصادی و دیگر منافع پیش‌بینی‌شده در برجام حمایت می کند.

اتحادیه اروپا در این بیانیه علی‌رغم مخالفت با تصمیم آمریکا در زمینه برجام با سایر ادعاهای این کشور علیه ایران همسو شد.

اتحادیه اروپا از افزایش تنش ها در منطقه و آن چه که نقش جمهوری اسلامی ایران در این خصوص نامید، ابراز نگرانی کرد و مدعی شد ایران به بازیگران غیرمنطقه ای در کشورهای منطقه از جمله سوریه و لبنان کمک های نظامی، مالی و سیاسی کرده است.

اتحادیه اروپا در این بیانیه از به اصطلاح نقض حقوق بشر در ایران و  نیز اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در جمهوری اسلامی ایران هم ابراز نگرانی کرد.

اتحادیه اروپا  همچنین از برنامه دفاعی موشکی ایران ابراز نگرانی و آن را ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت دانست.

این ابراز نگرانی اتحادیه اروپا در حالی است که "سرگی ریابکوف" معاون وزیر خارجه روسیه اخیرا از موضع‌گیری آمریکا و کشور‌های غربی در قبال برنامه موشکی ایران انتقاد و تاکید کرده بود ایران با آزمایش های موشکی خود هیچ گونه اقدام مغایر با قوانین بین المللی انجام نمی دهد.

اروپا پنجشنبه هفته گذشته پس از ماه‌ها، رسما راه‌اندازی کانال ویژه تجارت با ایران را اعلام کرد.

18 ثور، همزمان با خروج آمریکا از برجام، ایده راه‌اندازی یک کانال مالی ویژه برای تسهیل تجارت شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی با ایران، مطرح شد. از آن زمان، اروپا هر بار ثبت این ساز و کار را به بهانه‌های گوناگون به تعویق می انداخت.

 

کلیدواژه