دلو 30, 1397 19:19 Asia/Kabul
  • حافظ محمدعلی از پاکستان ؛ عامل حمله تروریستی خاش-زاهدان

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که عامل حمله انتحاری به اتوبوس حامل مرزبانان سپاه در مسیر جاده خاش ـ زاهدان، یک شهروند پاکستانی بوده و هم‌چنین دو فرد دستگیرشده در این ارتباط نیز پاکستانی اند.

به گزارش ایرنا، سرتیپ محمد پاکپور که امروز سه‌شنبه(30 دلو) در حاشیه مراسم گرامی‌داشت از شهدای این حمله انفجاری با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، فرد حمله‌کننده را "حافظ محمد علی" معرفی کرد و افزود، دو نفر دیگر هم که در ارتباط با این حمله دستگیر شده‌اند، شهروند پاکستان هستند.

به گفته وی، یک نفر دیگر از عوامل حمله هم که متواری شده، پاکستانی است.

 پاکپور خاطرنشان کرده که پلیس از روی قطعات موتر انتحاری، آن را شناسایی کرده و پس از آن، نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه، عملیات دستگیری و انهدام تیم پشتیبانی‌کننده و تیمی که موتر را برای این اقدام آماده کرده بودند، آغاز کرده‌اند.

به گفته وی، ابتدا یک زن که "اولین سرنخ در این پرونده" بوده، دستگیر شده و در پی آن، افراد دیگری هم شناسایی و دستگیر شدند.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران گفته این گروه "مهمات و تجهیزات بسیار زیادی" آماده کرده بوده و قصد داشته‌ در روز ۲۲ دلو، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هم حملاتی را انجام دهد، اما موفق نشدند.

این در حالی است که روز دوشنبه(۲۹ دلو) نیز سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای گفته بود که سه نفر را در ارتباط با حمله اخیر دستگیر و ۱۵۰ کیلوگرم مواد آماده انفجار و ۶۰۰ کیلوگرم مواد انفجاری در حال ساخت و مقادیری سلاح و مهمات هم ضبط کرده است.

در عین حال، سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز امروز سه‌شنبه گفت که بخشی از مرز ایران پاکستان "باز است که این امر موجب ورود تروریست‌ها به خاک کشور می‌شود.

سرلشکر باقری گفت: "مذاکراتی با پاکستان در خصوص جلوگیری از حوادث تروریستی انجام شده که امیدواریم بتوانیم مانع از چنین حرکت‌های تروریستی باشیم."

روز گذشته نیز وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که سفیر پاکستان را برای بیان شدت انزجار و اعتراض خود به فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک این کشور و استفاده از این خاک برای حمله به نیروها و مواضع ایران، فراخوانده است.

هفته گذشته دریک حمله تروریستی به  موتر بمب‌گذاری شده به یک اتوبوس نیروی زمینی سپاه در جاده خاش - زاهدان در ولایت سیستان و بلوچستان، ۲۷ تن شهید و ۱۳ زخمی دیگر زخمی شدند.

 گروه جیش‌العدل که در حملات مختلف گذشته، به شمول ربودن 14 نیروی مرزی جمهوری اسلامی ایران دست داشته، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

کلیدواژه