سنبله 12, 1398 08:08 Asia/Kabul
  • موگرینی: تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای ایران ادامه دارد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشست 2019 سفرای کشور‌های اروپایی گفت: تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای ایران ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛  فدریکا موگرینی، افزود: اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته ای در حال بررسی روش‌های نوآورانه و همکاری با سازمان ملل متحد است.

تاکید موگرینی بر حفظ برجام در حالی است که وی جمعه گذشته در محل برگزاری نشست غیررسمی وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی در هلسینکی پایتخت فنلاند به خبرنگاران گفته بود: بروکسل ضمن ادامه تلاشها برای حفظ توافق برجام، از هر پیشرفتی ورای برجام برای حفظ آن نیز استقبال می کند.

وزیران امور خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان جمعه گذشته در نشستی در "هلسینکی" پایتخت فنلاند گرد هم آمدند تا در مورد راه های حفظ توافق هسته ای با ایران، رایزنی کنند.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا، 18 ثور 1397 به طور رسمی خروج این کشور را از برجام اعلام کرد و تحریم‌های ضد ایرانی را بازگرداند.

کشورهای اروپایی نیز به رغم مخالفت سیاسی و دیپلماتیک با این اقدام ترامپ، اقدام عملی موثر و کافی در اجرای تعهدات خود برای حفظ منافع ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا انجام ندادند.

جمهوری اسلامی ایران هشدار داده است در صورت بی تحرکی اروپایی ها، از15 سنبله گام سوم را برای کاهش تعهدات هسته ای خود برمی دارد.

 

کلیدواژه