سنبله 20, 1398 17:02 Asia/Kabul
  •  بعیدی نژاد:‌ ایران نفت خود را از هر طریقی که بخواهد، می فروشد

سفیر ایران در انگلیس با بیان اینکه محموله "آدریان دریا" به یک شرکت خصوصی فروخته و در دریا تحویل شده است تاکید کرد: ایران حق خود می داند تا نفتش را به هر طریقی که صلاح کشور است، بفروشد.

به گزارش ایرنا؛ «حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در لندن روز چهارشنبه درباره دیدار خود با «دومنیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس افزود: اقدام مقامات انگلیس علیه نفتکش حامل نفت ایران، خلاف حقوق بین الملل بود زیرا تحریم‌های اتحادیه اروپا قابل تعمیم به کشورهای ثالث نیست.

بعیدی نژاد تصریح کرد: "آدریان دریا" نفت خود را به یک شرکت خصوصی فروخته و تعهدی را هم نقض نکرده است.

سفیر ایران در لندن با اشاره به اقدام آمریکا در تحریم "آدریان دریا" تاکید کرد: ایران اعتراض خود را به سازمان بین المللی دریانوردی اعلام کرد زیرا کشوری حق ندارد امنیت و ایمنی دریا را به مخاطره بیندازد.

وزیر خارجه انگلیس دیروز(سه شنبه) سفیر ایران در لندن را در واکنش به آنچه عدم پایبندی ایران به تعهدات در مورد نفتکش "آدریان دریا" خواند، احضار کرد.

کشتی آدریان دریا که پیش از این گریس یک نام داشت،  13 سرطان  توسط نیروهای انگلیسی در تنگه جبل الطارق توقیف شد.

مقامات انگلیسی هنگام توقیف این نفتکش، نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را به‌عنوان توجیهی برای اقدام غیرقانونی خود مطرح کردند، در حالی که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه تنها منحصر به کشورهای اتحادیه اروپاست و دیگر کشورها وظیفه‌ای در قبال آن ندارند.

دادگاه عالی جبل‌الطارق 24 اسد با بی‌اعتنایی به فشارها و درخواست رسمی آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش "آدریان دریا"، حکم آزادی آن را صادر کرد.

 

تگ

کامنت