میزان 03, 1398 06:57 Asia/Kabul
  • رایزنی برجامی

"حسن روحانی" رئیس جمهوری اسلامی ایران و "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان عصر سه شنبه (به وقت محلی) در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و درباره مسائل مختلف از جمله اقدامات لازم برای نجات برجام گفت وگو کردند.

"حسن روحانی" در این دیدار ضمن اشاره به این که آلمان همیشه یک شریک بسیار مهم برای ایران بوده است، بر تداوم این روابط سنتی و دوستانه تاکید کرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین با تاکید بر وظایف و مسئولیت سایر طرف های برجام  از جمله آلمان برای حفظ این توافق مهم بین المللی بعد از خروج یکجانبه آمریکا از آن؛ بیانیه اخیر فرانسه، بریتانیا و آلمان را اتهام زنی بی اساس به ایران عنوان کرد.

"آنگلا مرکل" نیز در این دیدار ، ضمن تکرار حمایت از تداوم برجام، خواستار احترام به این توافق مهم بین المللی و لغو تحریم ها شد و بر عزم آلمان و سایر کشورهای اروپایی برای عملیاتی کردن  کانال ویژه تجارت اروپا با ایران موسوم به "اینستکس" INSTEX تاکید کرد.

صدراعظم آلمان همچنین در مورد پیشنهاد ائتلاف امید یا طرح صلح هرمز گفت: با علاقه مندی این ابتکار را بررسی خواهد کرد و از هر اقدام مدبرانه برای کاهش تنش ها در منطقه حمایت می کند.

کلیدواژه