عقرب 30, 1398 09:44 Asia/Kabul
  • عربستان: از تصمیم آمریکا درباره

عربستان سعودی از تصمیم آمریکا برای پایان دادن به معافیت‌های تحریمی مربوط به همکاری هسته‌ای با ایران در مرکز "فُردو" استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، یک منبع در وزارت خارجه عربستان سعودی چهارشنبه شب به خبرگزاری رسمی این کشور "واس" گفت: ریاض از تصمیم آمریکا درباره تاسیسات هسته‌ای  "فُردو" استقبال می‌کند.

"مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا دوشنبه گذشته با تکرار اتهامات بی اساس علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران اعلام کرد، واشنگتن معافیت‌های تحریمی مربوط به همکاری هسته‌ای با ایران در تأسیسات هسته‌ای شهید علیمحمدی  "فُردو" را لغو خواهد کرد.

آمریکا، می سال جاری میلادی نیز 3 مورد از معافیت های همکاری های هسته ای با ایران از جمله انتقال اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین به خارج از ایران را لغو کرده بود.

این اقدامات آمریکا کاملا بر خلاف مفاد برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران، یکی از بندهای برجام است.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن برجام ( 16 ژانویه 2016)، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از برجام را آغاز کرد. با روی کار آمدن "دونالد ترامپ" در آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

"ترامپ" سرانجام می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است. تنها رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی از ترامپ حمایت کرده‌اند.

تگ

کامنت