دلو 30, 1398 12:35 Asia/Kabul
  • مجلس سنای پاکستان معامله قرن را رد کرد

مجلس سنای پاکستان امروز سه شنبه با تصویب قطعنامه ای، طرح آمریکایی معامله قرن را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، این قطعنامه که توسط سناتور "مشتاق احمدخان" از اعضای حزب جماعت اسلامی پاکستان ارائه شده بود به اتفاق آرا در مجلس سنای این کشور به تصویب رسید.

سناتورهای پاکستانی در این قطعنامه با ابراز نگرانی از پیامدهای منفی طرح آمریکایی "معامله قرن"، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را به منزله بی اعتنایی عمیق نسبت به حقوق اولیه مردم فلسطین قلمداد کردند.

نمایندگان مجلس سنای پاکستان در این قطعنامه همچنین از دولت این کشور خواستند برای برگزاری نشست فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی با موضوع ایجاد یک موضع کارآمد در محافظت از حقوق فلسطینی ها تلاش کند.

"دونالد ترامپ"  رئیس جمهور آمریکا سه‌شنبه 28 ژانویه/8دلو همراه با "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید  از طرح آمریکایی "معامله قرن" رونمایی کرد.

"معامله قرن"، طرح جدیدی از سوی دولت آمریکا است که در پی از بین بردن حقوق مردم فلسطین است؛ این طرح با همکاری و موافقت برخی کشورهای عربی از جمله عربستان تهیه شده است.

این طرح، قدس را به رژیم صهیونیستی تقدیم و نیروهای مقاومت را از  مبارزه و آوارگان فلسطینی را از حق بازگشت به کشورشان منع می‌کند.

واگذاری 30 درصد از کرانه باختری رود اردن به اسرائیل از دیگر مفاد این طرح ننگین است.

بر اساس این طرح فلسطین تنها مالکیت اراضی باقی مانده کرانه باختری رود اردن و باریکه غزه را خواهد داشت. 

همه گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کرده‌اند.

بسیاری از کشورها، شخصیت‌ها، مقام‌های سیاسی و دینی سراسر جهان به ویژه مسلمانان نیز این طرح را محکوم کرده‌اند.

آمریکا حامی اصلی اشغالگری و جنایت های اسرائیل علیه مردم مظلوم فلسطین است.

کلیدواژه