حمل 28, 1399 08:17 Asia/Kabul
  • آتش‌بس دروغین؛ جنگنده های ائتلاف سعودی پایتخت یمن را بمباران کردند

ائتلاف متجاوز سعودی باوجود اعلام آتش بس در یمن، دوباره مناطق غیرنظامی این کشور را هدف قرار داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، منابع خبری اعلام کردند، جنگنده های ائتلاف متجاوز سعودی، عصر چهارشنبه منطقه "وادی ظهر" در شمال صنعا، پایتخت یمن را بمباران کرده‌اند.

"یحیی السریع"، سخنگوی نیروهای مسلح یمن نیز از دفع حملات ائتلاف سعودی در چندین جبهه در استان الجوف شمال این کشور به رغم ادعای آتش‌بس از سوی این ائتلاف خبر داد.

شبکه المسیره یمن  هم اعلام کرد، ائتلاف متجاوز سعودی بیش از 80 بار آتش بس در استان الحدیده، غرب یمن را نقض کرده است.

"ترکی المالکی" سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی بامداد پنجشنبه گذشته از اعلام توافق آتش‌بس در یمن خبر داد و مدعی شده بود این آتش‌بس دو هفته ادامه خواهد داشت و پس از آن نیز قابل تمدید خواهد بود اما هنوز ساعاتی از اعلام آتش بس نمایشی سعودی‌ها در یمن نگذشته بود که این ائتلاف، آتش‌بس یکجانبه خود را  نقض کرد.

یمنی ها اعلام آتش بس از سوی ائتلاف سعودی را تاکتیک عربستان جهت خرید زمان برای بازسازی قوای خود می دانند.

عربستان با حمایت امارات، آمریکا و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

رژیم سعودی و متحدانش تاکنون به دلیل مقاومت مردم یمن نتوانسته‌اند به اهداف خود در این کشور (به قدرت رساندن  دست نشاندگان خود) برسند.

کلیدواژه