ثور 08, 1399 08:21 Asia/Kabul
  • آتش‌بس دروغین؛ جنگنده های ائتلاف سعودی 23 بار یمن را بمباران کردند

ائتلاف متجاوز سعودی با وجود اعلام آتش بس در یمن، دوباره مناطق غیرنظامی این کشور را هدف قرار داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، "یحیی السریع"، سخنگوی نیروهای مسلح یمن یکشنبه شب اعلام کرد، جنگنده های ائتلاف متجاوز سعودی، طی 24 ساعت گذشته 17 مرتبه شهر‌های "صرواح" و "مجزر" در استان مارب، 5 مرتبه شهر "مدغل" در همین استان و یک مرتبه هم شهر "کتاف" در استان صعده را بمباران کرده‌اند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن همچنین از ناکامی تلاش نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی برای پیشروی در استان مأرب، مرکز این کشور خبر داد.

شبکه المسیره یمن نیز یکشنبه شب اعلام کرد، ائتلاف متجاوز سعودی با نقض دوباره توافق آتش بس، استان الحدیده در غرب یمن را هدف حمله توپخانه ای قرار داده است.

براساس اعلام شبکه المسیره، متجاوزان سعودی و مزدوران آن‌ها، بیش از 100 گلوله توپ و خمپاره به سمت مناطق مختلف استان الحدیده شلیک کرده‌اند.

ائتلاف متجاوز سعودی روز جمعه بعد از دو هفته از اعلام آتش‌بس یک‌جانبه و ادعایی خود، از تمدید یک ماهه آن خبر داد.

ائتلاف متجاوز سعودی پنجشنبه 9 آوریل/21حمل از آغاز آتش‌بس یک‌طرفه در یمن خبر داد و مدعی شده بود، همه حملات هوایی و زمینی خود علیه یمن را با هدف کمک به تلاش‌ها برای مقابله با کرونا متوقف و در صورت استقبال طرف مقابل، این آتش بس قابل تمدید است اما هنوز ساعاتی از اعلام آتش بس نمایشی سعودی‌ها در یمن نگذشته بود که این ائتلاف، آتش‌بس یکجانبه خود را  نقض کرد.

یمنی ها اعلام آتش بس از سوی ائتلاف سعودی را تاکتیک عربستان جهت خرید زمان برای بازسازی قوای خود می دانند.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

کلیدواژه