جوزا 31, 1399 11:21 Asia/Kabul

نیروهای سازمان بسیج مردمی عراق "حشد الشعبی" جمعه شب تلاش عناصر گروه تروریستی داعش برای حمله به استان "دیاله" شرق این کشور را ناکام گذاشتند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، "حشد الشعبی" در بیانیه ای اعلام کرد، نیروهای تیپ 23 این سازمان، حمله عناصر گروه تروریستی داعش به شهر "خانقین" در استان "دیاله" را دفع  و تروریست ها را مجبور به فرار کردند.

در همین حال یک منبع امنیتی عراق روز جمعه، از شهادت یکی از نیروهای حشد الشعبی به دست تک تیراندازان گروه تروریستی داعش در نزدیکی شهرستان "المقدادیه" در 40 کیلومتری شمال شرق "بعقوبه" در استان دیاله خبر داد.

با وجود شکست گروه تروریستی داعش در عراق، هنوز شماری از اعضای این گروه تروریستی در مناطق مختلف این کشور حضور دارند و به صورت پراکنده دست به اقدامات  تروریستی می زنند.

گروه تروریستی داعش در سال 2014، با حمایت مالی و نظامی آمریکا و هپیمانان غربی و عربی این کشور از جمله عربستان با حمله به عراق، بخش‌های وسیعی از مناطق شمالی و غربی این کشور را اشغال و جنایات بی‌شماری انجام داد. به دنبال آن عراق از ایران خواست به بغداد در مبارزه با تروریست‌ها کمک کند.

نیروهای عراقی با کمک مستشاری جمهوری اسلامی ایران 17 نوامبر 2017 موفق شدند شهر "راوه" Rawa در استان الانبار (آخرین پایگاه داعش در عراق)  را آزاد کنند. با آزادسازی این شهر عملا کار داعش در عراق تمام شد.

الحشد الشعبی در سال 2014 بعد از آنکه گروه تروریستی داعش برخی از مناطق و شهرهای عراق را اشغال کرد به فتوای "آیت‌الله سیستانی"، مرجع عالی قدر شیعیان عراق تشکیل شد و در سال 2016 با موافقت پارلمان این کشور تحت فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق قرار گرفت.

کلیدواژه