اسد 20, 1399 08:37 Asia/Kabul
  • هشدار انصارالله یمن به عربستان و سازمان ملل

سخنگوی انصارالله و رئیس هیأت مذاکره‌کننده دولت نجات ملی یمن یکشنبه شب ائتلاف سعودی و سازمان ملل را مسؤول انفجار احتمالی نفتکش صافر در نزدیکی سواحل یمن و تکرار حادثه بیروت در کشورش دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی "المسیره"، «محمد عبدالسلام» خطاب به ائتلاف متجاوز سعودی افزود: آن کس که جنگ خانمان‌سوز و کشتار علیه یک ملت [یمن] را راه بیندازد و شدیدترین محاصره را بر آن تحمیل کند، دیگر به سرنوشت یک کشتی اعتنایی نخواهد کرد.

«عبدالسلام» در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد شدید از سازمان ملل متحد و همدستی این سازمان با ائتلاف سعودی گفت: کسی که قاتلان کودکان (یمن) را از فهرست ننگین [نقض حقوق کودکان] حذف کند، حق اظهار نظر درباره انسانیت ندارد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل (15 ژوئن) در اقدامی سوال برانگیز، ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی را سال‌ها پس از آنکه به دلیل کشتار کودکان در یمن به فهرست سیاه افزوده شده بود، از این فهرست خارج کرد.

پس از انفجار سه‌شنبه گذشته در بندر بیروت و برجای ماندن خسارت‌های جانی و مالی زیاد در اسکله این شهر بندری، سازمان ملل متحد و دولت مستعفی "عبدربه منصور هادی" درباره کشتی صافر و احتمال انفجار آن هشدار داده‌ و دولت نجات ملی یمن را مسؤول هرگونه حادثه احتمالی معرفی کرده‌ بودند.

نفتکش "صافر" ، از چهار سال قبل نزدیک سواحل استان "الحدیده"، غرب یمن لنگر انداخته است و متجاوزان سعودی مانع تعمیر این نفتکش حامل بشکه های نفت از سوی نیروهای انصارالله شده اند.

کلیدواژه