عقرب 21, 1399 15:08 Asia/Kabul
  • اسد: کشورهای غربی مانع بازگشت آوارگان سوری به سوریه می شوند
    اسد: کشورهای غربی مانع بازگشت آوارگان سوری به سوریه می شوند

رئیس جمهوری سوریه گفت، آمریکا و برخی کشورهای غربی مانع از بازگشت آوارگان سوری به کشورشان می شوند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه روز چهارشنبه در اجلاس بین‌المللی بازگشت آوارگان سوری در دمشق گفت، برخی کشورهای غربی از آوارگان برای اغراض سیاسی بهره‌برداری می‌کنند.
بشار اسد با بیان اینکه کشورهای غربی، با ارعاب و تطمیع مانع بازگشت آوارگان می‌شوند گفت، دولت سوریه  برای بازگرداندن تمام آوارگان سوری تلاش می کند، اما موانع متعددی در این راه وجود دارد.
رئیس جمهوری سوریه با بیان اینکه اکثریت قاطع سوری‌ها در خارج از کشور، تمایل دارند به میهن خود بازگردند، از کشورهایی که پذیرای آوارگان سوری شدند و همچنین از کمک‌های ایران و روسیه برای کاستن از جنگ و محاصره سوریه و تلاش‌ها برای برگزاری اجلاس بین‌المللی بازگشت آوارگان سوری در دمشق قدردانی کرد. 
در پی جنگ گروه‌های تروریستی ضد سوریه با حمایت برخی کشورها در منطقه و برخی قدرت‌های غربی، هزاران خانواده سوری در استان‌های مختلف این کشور از محل زندگی خود آواره شده و به نقاط امن در سوریه یا کشورهای مجاور مثل ترکیه و لبنان و اردن مهاجرت کرده‌اند.
امروز،دمشق میزبان کنفرانس بین‌المللی "پناهندگان سوری" با حضور نمایندگانی از کشورهای چین، روسیه، ایران، لبنان ، امارات، پاکستان و عمان است.
دستور کار این کنفرانس دو روزه، مسائل مربوط به تسهیل بازگشت پناهندگان سوری به وطن با توجه به اپیدمی ویروس کرونا و مسئله تحریم های ظالمانه آمریکا ضد سوریه دمشق است.
 

کلیدواژه