دلو 07, 1399 10:12 Asia/Kabul
  • عقب نشینی آمریکا از تحریم جنبش انصارالله یمن
    عقب نشینی آمریکا از تحریم جنبش انصارالله یمن

وزارت خزانه‌داری آمریکا، معافیت موقت تحریمی برای جنبش انصارالله یمن صادر کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، وزارت خزانه‌داری آمریکا دوشنبه شب (به وقت تهران) اعلام کرد، برای بخشی از تحریم‌های واشنگتن علیه جنبش انصارالله یمن معافیت یک‌ماهه صادر کرده است.

بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، همه مبادلات مالی که جنبش انصارالله یمن یا شرکت‌ها و نهادهایی که بیش از 50 درصد آنها متعلق به این جنبش است به استثناء برخی موارد که در بند b مجوز معافیت توضیح داده شده است، تا ساعت 00:01 بامداد روز 26 فوریه (8 حوت )مشمول معافیت از تحریم خواهد بود.

در بند b مجوز یک‌ماهه وزرات خزانه‌داری آمریکا برای تحریم‌ها علیه جنبش انصارالله یمن اعلام شده است، حساب‌های مسدود شده اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با جنبش انصارالله یمن تا تاریخ 25 ژانویه (6 دلو) و همچنین کلیه مبادلات مالی و فعالیت‌هایی که به موجب مقررات به اصطلاح مقابله با تروریسم (GTSR) آمریکا ممنوع است، مشمول این معافیت یک‌ماهه نمی‌شوند.

"آنتونی بلینکن" وزیر خارجه پیشنهادی "جو بایدن" رئیس جمهور جدید آمریکا نیز اخیرا گفته بود واشنگتن در خصوص تروریستی اعلام کردن جنبش انصارالله یمن بازبینی انجام خواهد داد.

استان‌های مختلف یمن عصر دوشنبه شاهد راهپیمایی میلیونی یمنی ها در حمایت از جنبش انصارالله یمن بود.

یمنی ها در این راهپیمایی، اقدام دولت پیشین آمریکا در تروریستی نامیدن جنبش انصارالله و تحریم تعدادی از رهبران این گروه را محکوم کردند. 

دولت ترامپ در آخرین روزهای خود در اقدامی که با واکنش شدید بسیاری از کشورهای جهان و نهادهای بین‌المللی مواجه شد، نام جنبش انصارالله یمن را به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی اضافه و تحریم‌های شدیدی را علیه این جنبش وضع کرد.

دولت ترامپ با تروریستی خواندن جنبش انصار الله یمن  به دنبال تضعیف مقاومت مردم یمن و به تسلیم واداشتن آن در مقابل ائتلاف متجاوز سعودی بود.

آمریکا از حامیان اصلی جنگ ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن است.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از هفده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

 

 

کلیدواژه