ثور 04, 1400 18:25 Asia/Kabul
  • اعتراض شدید نمایندگان عراقی به مکالمه بلینکن و بارزانی
    اعتراض شدید نمایندگان عراقی به مکالمه بلینکن و بارزانی

گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه آمریکا و نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق و پرداختن به موضوعاتی که به دولت مرکزی بغداد مربوط می شود، با واکنش تند نمایندگان عراقی همراه شد.

به گزارش رادیو دری، «عالیه نصیف» عضو کمیسیون حقوقی پارلمان عراق، امروز شنبه در واکنش به گفت‌وگوی تلفنی میان «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا و «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان گفت منطقه کردستان می‌خواهد، عراق «قلبی ضعیف» باشد.

وی افزود تمام سخنان گفته شده در این مکالمه تلفنی درباره اموری بود که به دولت فدرال عراق مربوط بود. لذا می‌بایست این امور با نخست‌وزیر یا مقامات مسئول در پرونده خارجی در دولت فدرال در میان گذاشته می‌شد.

این نماینده عراقی گفت این مکالمه به شکلی آشکار اشاره به این مسأله داشت که انفجارها ساختگی و برای اعطای مشروعیت به بقای نیروهای آمریکایی در عراق است. این حقیقتی است که یک نشانه بسیار خطرناک محسوب می‌شود.

«طاهر الدراجی» از رهبران ائتلاف الفتح در پارلمان عراق نیز گفت گروه‌های مسلح وابسته به ایالات متحده کسانی هستند که در پشت پرده هدف قرار دادن سفارت‌خانه‌ها و فرودگاه‌ها به ویژه طی حملات اخیر قرار دارند.

وی افزود: هدف از این اقدام، تداوم عدم ثبات و امنیت در عراق است.

به گفته الدراجی، مکالمه میان «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان و «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا درباره حملات راکتی، تخریب مقاومت بود.

وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه در تماسی تلفنی با مسرور بارزانی درباره چند مسأله به تفصیل رایزنی کرد و دولت منطقه کردستان نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف در این گفت‌وگو، به شدت حملات راکتی و پهپادی علیه منطقه کردستان و پایگاه‌های عراقی و نیروهای ائتلاف را محکوم کردند و بر نیاز مستمر به نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق، حمایت از پیشمرگه و نیروهای امنیتی عراق در جنگ با داعش تاکید کردند.

کلیدواژه