جوزا 16, 1400 15:04 Asia/Kabul
  • توافق بغداد و واشنگتن برای استقرار نیروهای ائتلاف آمریکایی در خارج از عراق
    توافق بغداد و واشنگتن برای استقرار نیروهای ائتلاف آمریکایی در خارج از عراق

پس از اعلام برگزاری نشست کمیته‌های نظامی-فنی مشترک بغداد و واشنگتن، معاون فرمانده عملیات مشترک عراق از توافق بر سر طرح استقرار نیروهای ائتلاف آمریکایی در خارج از خاک عراق خبر داد.

به گزارش رادیودری، در راستای گفت‌و‌گوهای فنی و امنیتی صورت گرفته در گفت‌و‌گوهای راهبردی بغداد و واشنگتن، نشستی روز شنبه به ریاست «عبدالامیر الشمری» معاون  فرمانده عملیات مشترک عراق و «پُل کالفرت» فرمانده نیروهای عملیات «العزم الصلب» (عزم سخت) برای بررسی نتایج گفت‌و‌گوی راهبردی بغداد و واشنگتن درباره سازوکار طرح انتشار مجدد نیروهای ائتلاف بین‌المللی در خارج از خاک عراق برگزار شد.

«الشمری» معاون فرمانده عملیات مشترک عراق گفت: بغداد به واشنگتن ابلاغ کرده است که عراق نیازی به نیروهای آمریکایی در خاک خود ندارد و استقرار مجدد نیروهای ائتلاف بین‌المللی در خارج از عراق در پایگاه‌های مستقر در برخی از کشورهای مجاور خواهد بود.

معاون فرمانده عملیات مشترک عراق تصریح کرد، نشست مذکور بر مشخص کردن یک جدول زمانی برای چارچوب روابط راهبردی بغداد و واشنگتن از راه تبادل اطلاعات و جمع‌آوری اطلاعات در قالب گشت‌های هوایی، مشاوره و آموزش متمرکز بوده است.

الشمری گفت: در این نشست، وضعیت گروه‌های داعش، استقرار عناصرشان و توسعه و رشد توانمندی نیروهای عراق مورد ارزیابی قرار گرفت.

مردم و گروه های عراقی خواهان خروج نیروهای تروریست آمریکایی از عراق هستند و پارلمان این کشور نیز طرحی درباره خروج این نیروها تصویب کرده است.

مخالفت بغداد با استقرار پایگاه‌های نظامی آمریکایی در عراق

کلیدواژه