دلو 04, 1400 14:39 Asia/Kabul
  • پایان تنش در دولت لبنان/ تشکیل جلسه کابینه پس از ۱۰۰ روز
    پایان تنش در دولت لبنان/ تشکیل جلسه کابینه پس از ۱۰۰ روز

هیأت وزیران لبنان پس از ۱۰۰ روز تعطیلی سرانجام با حضور همه اعضای کابینه، تشکیل جلسه داد.

به گزارش رادیو دری ؛ با اعلام جنبش های «حزب‌الله» و «امل» مبنی بر بازگشت به جلسات کابینه لبنان، سرانجام امروز دوشنبه هیأت وزیران لبنان با حضور «میشل عون» رئیس‌جمهور این کشور تشکیل جلسه داد.

براساس این گزارش؛ پیش از تشکیل جلسه، «میشل عون» با «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر لبنان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

عون در ابتدای جلسه کابینه گفت : تعطیلی طولانی مدت دولت تأثیر منفی بر نهادهای اجرایی گذاشته و اثر سوء خود را در تمامی حوزه‌ها منعکس کرده است.

رئیس‌جمهور لبنان با اشاره به اینکه،  باید به اصل تفکیک قوا احترام گذاشته شود، افزود: زمانی که دولتی وجود ندارد و استعفا کرده است، رئیس‌جمهور می‌تواند با صدور حکم‌های اضطراری برخی امور را پیش ببرد، اما در ماههای گذشته دولت هنوز بر سر کار بود و رئیس‌جمهور نیز نمی‌توانست از اختیار خود برای پیشبرد امور استفاده کند.

دستور کار جلسه امروز هیأت وزیران لبنان بررسی بودجه ۲۰۲۲ و موضوعات بر زمین مانده در ارتباط با اوضاع اقتصادی و معیشتی بود.

وزرای وابسته به حزب‌الله و جنبش امل از ۱۲ اکتبر سال گذشته میلادی در اعتراض به روند دادگاه پرونده انفجار بیروت حضور در جلسات هیأت دولت را به حالت تعلیق در آوردند. دادگاهی که به اعتقاد این دو گروه مقاومت، از روند قضایی خود خارج شده و تحت تأثیر فشارهای سیاسی داخلی و خارجی قرار گرفته است.

درنهایت حزب‌الله و جنبش امل در 17 ژانویه (۲۶ جدی ) اعلام کردند ، قصد بازگشت به جلسات کابینه را دارند.

حزب الله: به دنبال تشکیل کابینه‌ای به سود مردم لبنان هستیم

کلیدواژه