ثور 27, 1401 12:10 Asia/Kabul
  • طرح به رسمیت‌ شناختن «یوم النکبه» تحویل کنگره آمریکا شد
    طرح به رسمیت‌ شناختن «یوم النکبه» تحویل کنگره آمریکا شد

«رشیده طلیب» نماینده مسلمان و فلسطینی‌تبار کنگره آمریکا طرحی را به منظور به رسمیت شناختن «یوم النکبه» ارائه داد.

«یوم النکبه» برای فلسطینی‌ها در ماه می سال ۱۹۴۸ با اشغال بیش از سه چهارم منطقه تاریخی فلسطین، کشته شدن ۵۳۱  فلسطینی و اخراج و آوارگی حدود ۸۵ درصد از جمعیت فلسطین در کشورهای همسایه با آن نظیر اردن، سوریه و لبنان و برخی از کشورهای خارجی طبق گزارش دفتر مرکزی آمار فلسطین، بود.

به گزارش رادیو دری، رشیده طلیب نماینده حوزه انتخابی سیزدهم ایالت میشیگان در مجلس نمایندگان آمریکا در پیامی توییتری ضمن اعلام یک طرح درباره «یوم النکبه»، از همراهی تعدادی از قانونگذاران آمریکایی با این طرح خبر داد.

در توییت این نماینده فلسطینی‌تبار کنگره آمریکا آمده است: «امروز من طرحی را ارائه کردم که در آن (یوم) النکبه(فاجعه) به رسمیت شناخته شود؛ (روزی) که در آن ۴۰۰ شهر و روستای فلسطینی ویران شد، بیش از ۷۰۰هزار فلسطینی از خانه‌های خود آواره و پناهنده شدند».

قانونگذار مسلمان کنگره آمریکا در توییت دیگری از همراهی همکاران خود در کنگره قدردانی کرد و نوشت: «تشکری ویژه از ماری نیومن، بتی مک کالوم، ایلهان عمر و الکساندرا اوکازیو کورتز به دلیل ملحق شدن به من به عنوان حامیان اصلی قطعنامه (طرح پیشنهادی درباره یوم النکبه) نکبت و همه افراد فوق العاده‌ای که در سراسر آمریکا به ایستادن در کنار طرف درست، ادامه می‌دهند فارغ از اینکه این مبارزه چقدر می‌تواند سخت باشد. یک تشکر دیگر هم از کوری بوش و جمال بومن به دلیل ملحق شدن به حامیان (این طرح پیشنهادی)».

ارائه این طرح پیشنهادی در شرایطی انجام شده که طی سال‌های اخیر به ویژه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رشیده طلیب و برخی دیگری از نمایندگان مسلمان کنگره از قبیل «ایلهان عمر» به دلیل مواضع حمایتی از فلسطینیان تحت فشارهای شدید حامیان رژیم صهیونیستی در آمریکا قرار داشته‌اند.

آماده‌باش صهیونیست‌ ها برای هفته‌ ای پرتنش در آستانه یوم‌ النکبه

کلیدواژه