ثور 27, 1401 13:15 Asia/Kabul
  • جدیدترین نتایج شمارش آرای انتخابات پارلمانی در لبنان
    جدیدترین نتایج شمارش آرای انتخابات پارلمانی در لبنان

وزیر کشور لبنان در نشستی خبری نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام کرد.

به گزارش رادیو دری، انتخابات پارلمانی لبنان یکشنبه هفته جاری  در سراسر این کشور برگزار شد و طی آن ۷۱۸ نفر در قالب ۱۰۳ لیست یا فهرست برای کسب ۱۲۸ کرسی پارلمان در ۱۵ حوزه انتخاباتی با یکدیگر رقابت کردند.

میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی لبنان بیش از ۴۱ درصد اعلام شده است.

مرحله اول و دوم این انتخابات ویژه لبنانی‌های خارج از کشور طی هفته گذشته در ۵۸ کشور جهان برگزار شد که میزان مشارکت در آن ۶۰ درصد بود.

روز دوشنبه «بسام مولوی» وزیر کشور و شهرداری های لبنان، اسامی نامزدهای پیروز انتخابات پارلمانی در ۱۲ حوزه انتخابیه این کشور از مجموع ۱۵ حوزه انتخابیه را اعلام کرده بود و امروز سه‌شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی نتایج آرای نهایی را اعلام کرد. 

براین اساس، جریان ملی آزاد 18 کرسی را در پارلمان لبنان از آنِ خود کرد. حزب القوات اللبنانیه [نیروهای لبنانی] 20 کرسی به دست آورد. لیست های جامعه مدنی 12 کرسی و حزب الله و جنبش امل 31 کرسی را در پارلمان به خود اختصاص دادند.

حزب ترقی خواه سوسیالیست لبنان 9 کرسی به دست آورد و گروه های 8 مارس موفق نشدند اکثریت آراء پارلمانی را از آنِ خود کنند. نامزدهای طرفدار اصلاحات دست کم 13 کرسی را در پارلمان این کشور به دست آوردند.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان را تبریک گفت و اعلام کرد، بی‌صبرانه منتظر تشکیل سریع دولت فراگیر به منظور توافق با صندوق بین‌المللی پول و تسریع در اجرای اصلاحات لازم جهت قرار گرفتن لبنان در مسیر پیشرفت اقتصادی هستم.

دبیر کل سازمان ملل متحد ابراز امیدواری  کرد، پارلمان جدید هر چه سریع‌تر تشکیل شده و تمامی قوانین لازم برای تحقق ثبات اقتصادی و بهبود حکمرانی را تصویب کند.

گوترش همچنین رهبران سیاسی لبنانی را به همکاری و تلاش به نفع منافع عالی لبنان و ملت این کشور فراخواند.

وزیر کشور لبنان  ضمن تشکر از دست اندرکاران امور انتخابات و نیروهای امنیتی و نظامی که به موفقیت برگزاری این انتخابات کمک کردند، افزود: ما با وجود همه مشکلات موفق به برگزاری انتخابات پارلمانی شدیم.

وزیر کشور لبنان گفت،  انتخابات کاملا موفق برگزار شد و هیچ گونه شک و شبهی در آن وجود ندارد.

وزیر کشور لبنان: میزان مشارکت در انتخابات خوب بود

کلیدواژه