جوزا 01, 1401 07:54 Asia/Kabul
  • ائتلاف سعودی 134 بار آتش بس در یمن را نقض کرد
    ائتلاف سعودی 134 بار آتش بس در یمن را نقض کرد

یک منبع نظامی یمن از ادامه نقض آتش‌بس در این کشور از سوی ائتلاف متجاوز سعودی خبر داد.

آتش‌بس در یمن از دوم آوریل/13 حمل اجرایی شده اما ائتلاف سعودی هر روز آن را نقض می کند.

به گزارش رادیو دری، یک منبع نظامی یمن شنبه شب در گفت وگو با "شبکه المسیره" یمن اعلام کرد،  متجاوزان سعودی و مزدوران آن‌ها طی 24 ساعت گذشته 134 بار آتش بس در یمن را نقض کرده‌اند.

براساس اعلام این منبع نظامی، موارد نقض آتش بس شامل،  پرواز جنگنده ها و هواپیماهای جاسوسی در آسمان استان های "مأرب"، "تعز"، "حجه"، "الجوف"، "صعده"، "الضالع" و "البیضاء" و نیز حملات توپخانه ای و راکتی و همچنین تیراندازی به سوی اهدافی در استان های "مأرب"، "حجه"، "صعده"، "الضلعیه"، "البیضاء" یمن بوده است.

"هانس گراندبرگ" Hans Grundberg  نماینده ویژه سازمان ملل متحد جمعه، یک آوریل/12حمل از برقرای آتش بس 2 ماهه در یمن خبر داد.

"گراندبرگ" در یک نشست خبری اعلام کرد، دولت نجات ملی یمن و ائتلاف متجاوز سعودی به پیشنهاد سازمان ملل برای برقراری یک آتش بس 2 ماهه که از ساعت 19 روز شنبه دوم آوریل/13حمل اجرایی می شود، پاسخ مثبت داده اند.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن خاطرنشان کرد،  هدف از این آتش بس، دادن فرصت  به مردم یمن برای رهایی از خشونت، رنج و مهمتر از همه ایجاد امید برای پایان یافتن جنگ در این کشور است.

در همین راستا، مقامات یمنی ضمن استقبال از اعلام آتش بس انسانی 2 ماهه توسط نماینده ویژه سازمان ملل خاطرنشان کردند، تا زمانی که طرف مقابل به آتش بس پایبند باشد، یمنی ها نیز به توقف کامل عملیات نظامی پایبند خواهند ماند.

براساس اعلام یمنی ها، این آتش بس شامل توقف عملیات نظامی، گشودن فرودگاه بین المللی صنعاء بر روی پروازها و همچنین بازگشایی بندر الحدیده به روی کشتی‌های حامل نفت است.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است.

جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته و زخمی شدن صدها هزار یمنی و آوارگی 4 میلیون نفر منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین بیش از 85 درصد زیرساخت های یمن را تخریب و این کشور با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

بنابر اعلام سازمان ملل متحد، یمن دچار بدترین بحران انسانی در جهان است. هم اکنون 80 درصد از جمعیت 29 میلیون نفری یمن برای ادامه زندگی به کمک نیاز دارند.

نقض متوالی آتش بس یمن از سوی متجاوزان سعودی

کلیدواژه