سرطان 01, 1401 13:41 Asia/Kabul
  • نهادهای حقوق بشری: سازمان ملل، عربستان را مجازات کند
    نهادهای حقوق بشری: سازمان ملل، عربستان را مجازات کند

برخی نهادهای حقوقی بین المللی ازجمله عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر، مجازات عربستان را به دلیل نقض حقوق بشر خواستار شدند.

به گزارش رادیو دری، چند نهاد بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر از کشورهای عضو سازمان ملل خواستند که از اقدام مشترک در نشست  شورای حقوق بشر این سازمان برای الزام عربستان سعودی به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر حمایت کنند.

در بیانیه مشترک این نهادها که به امضای دیده‌بان حقوق بشر، سازمان عفو بین الملل و چند نهاد حقوق بشری دیگر رسیده، آمده است: مقامات سعودی ۱۲ مارس ۲۰۲۲، ۸۱ مرد را گردن زدند که در نوع خود بزرگترین اعدام دسته جمعی ثبت شده در دهه‌های اخیر بوده است.

در این بیانیه همچنین به مواردی از نقض‌های صورت گرفته در زمینه حقوق بشر به دست مقامات عربستان سعودی از جمله  بازداشت‌های خودسرانه، ممنوعیت سفر فعالان و اعضای خانواده‌هایشان، بی‌توجهی پزشکی به زندانیان بیمار در زندان‌ها، بازداشت کارگران مهاجر و خانواده‌های آنها در شرایط غیر انسانی و صدور احکام حبس طولانی مدت برای تعدادی از منتقدان آل سعود پس از محاکمات ناعادلانه اشاره شده است.

این سازمان‌ها تاکید کردند : اگر فشار بین المللی مداوم به مقامات ریاض وارد نشود، پیشرفتی در زمینه حقوق بشر و آزادی‌ها در عربستان محقق نخواهد شد.

سازمان عفو بین الملل: سرکوب‌ها در عربستان شدت یافته است

واکنش ها به اعدام دسته جمعی ده ها نفر از مخالفان دولت عربستان سعودی

 

کلیدواژه