اسد 13, 1401 08:00 Asia/Kabul
  • طرح مصطفی الکاظمی برای برون رفت عراق از بحران سیاسی
    طرح مصطفی الکاظمی برای برون رفت عراق از بحران سیاسی

رسانه های عراقی جزئیات ابتکار عمل سیاسی نخست وزیر پیش برد امور این کشور را برای برون رفت از بحران کنونی عراق اعلام کردند.

وضعیت سیاسی عراق در سایه  توافق نیافتن نیروهای سیاسی کشور بر سر تشکیل دولت جدید و انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر با وجود گذشت نزدیک به هشت ماه از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی و همچنین کناره‌گیری جریان صدر از روند سیاسی، روز به روز پیچیده‌ترشده است.

به گزارش رادیو دری به نقل از پایگاه خبری المعلومه، جزئیات طرح «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر پیشبرد امور عراق که شامل برگزاری انتخابات زود هنگام و نشست اعضای چارچوب هماهنگی شیعی و جریان صدر بر سر یک میز می باشد، اعلام شد.

براساس اعلام رسانه های عراقی این طرح شامل انحلال پارلمان و توافق در مورد برگزاری انتخابات به عنوان راه حلی برای خروج از بحران فعلی و اجتناب از درگیری خیابانی می باشد.

براساس اعلام این منابع، این طرح در نشست اعضای چارچوب هماهنگی شیعی به ویژه از طرف حیدر العبادی، سید عمار حکیم و فالح الفیاض نیز مطرح شده است.

طبق گفته یکی از اعضای ائتلاف فتح، جریان صدر، سنی ها و کُردها نیز با این طرح مخالفتی ندارند، ولی در حال حاضر موضوع حائز اهمیت این است که در سایه پافشاری چارچوب هماهنگی برای انجام اصلاحات در قانون فعلی انتخابات، کدام طرف مجری انتخابات باشد.

طبق اعلام منابع مذکور، الکاظمی در حال تلاش و تماس های غیرعلنی با همه طرف های سیاسی از جمله جریان صدر است تا توافق در مورد همه مسائل حاصل شده و شرایط سخت تر نشود.

از دیگر جزئیات افشا شده از طرح مصطفی الکاظمی، تشکیل کمیته ای متشکل از همه احزاب سیاسی برای ارائه نقشه راه و برگزاری گفتگوی ملی می باشد.

نخست وزیر عراق در عین حال تمام طرف‌ها را به نشستن بر سر میز مذاکره ملی دعوت کرده و از تظاهرکنندگان خواسته تا با نیروهای امنیتی همکاری و با تخلیه نهادهای دولتی احترام آنها را حفظ کنند.

درخواست الکاظمی از گروه‌های سیاسی برای حل بحران سیاسی عراق

کلیدواژه