اسد 18, 1401 17:15 Asia/Kabul

مراسم «رکضة طویریج» (هروله طویریج) در کربلای معلی پس از ادای نماز ظهر و عصر و با مشارکت خیل عظیم عزادار ان حسینی آغاز شد.

به گزارش رادیو دری، امروز سه‌شنبه همزمان با روز عاشورای حسینی در عراق، مراسم «رکضة طویریج» (هروله طویریج) مانند هر سال با اقدامات امنیتی و پیشگیرانه و با حضور هزاران زائران حسینی آغاز شد.

هرساله میلیون‌ها عزادار از داخل و خارج عراق در این مراسم باشکوه به نشانه تجدید بیعت با اباعبدالله الحسین (ع)  شرکت می‌کنند. 

مراسم رکضه طویریج در ظهر عاشورا (روز دهم محرم) برگزار می‌شود.

آیین رکضه طویریج در روز عاشورا در کربلا

طویریج نام قدیمی شهرستان هندیه در نزدیکی کربلاست که در ظهر روز عاشورا عزاداران حسینی از آنجا هروله‌کنان و بر سر و سینه زنان برای یادآوری حادثه عاشورا به سمت حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلا حرکت می‌کنند.

دسته طویریج، بزرگ‌ ترین دسته عزاداری روز عاشورا در عراق است و زائران حسینی از کیلومترها دورتر از کربلا  به این مراسم می پیوندند.

 امسال پس از ۲ سال که شیوع کرونا محدویت‌هایی را برای زائران خارجی حرم امام حسین علیه‌السلام ایجاد کرده بود، عاشقان حسینی از کشورهای مختلف جهان به کربلا مشرف شده‌اند تا در عزاداری روز عاشورا شرکت کنند.

درباره این آیین ویژه مردم عراق، روایت های مختلفی وجود دارد و برخی آن را مرتبط با حادثه عاشورای سال ۶۱ هجری می‌دانند که گفته می شود بخشی از یاران اباعبدالله الحسین (ع) از قبیله «بنی اسد» نتوانستند خود را به موقع به واقعه عاشورا برسانند و مردم عراق، این داغ پر از دریغ و حسرت را از پس قرن‌ها، هر سال در ظهر روز واقعه، این گونه نشان می‌دهند.

حضور بی‌سابقه زائران حسینی در عراق

کلیدواژه