سنبله 01, 1401 07:48 Asia/Kabul

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان دوشنبه شب در سخنانی گفت: پیروزی سال ۲۰۰۰ مقاومت به پروژه اسرائیل بزرگ پایان داد.

به گزارش رادیو دری، سید حسن نصرالله که در مراسم اختتامیه جشن‌های چهلمین سالگرد تاسیس حزب‌الله، جشنواره «اربعون ربیعا» سخن می‌گفت افزود: پیوند عمیقی میان  فعالیت مقاومت پیش از سال ۱۹۸۲ و پس از آن وجود دارد، بطوریکه پیروزی سال ۲۰۰۰ به پروژه اسرائیل بزرگ پایان داد و ارتشی که مغلوب نمی شد را درهم شکست.

نصرالله گفت: نیروهای حزب الله دنباله‌ رو امام خمینی (ره) و سیره ایشان هستند و ایشان را بزرگترین الهام‌بخش حزب‌الله در عصر کنونی می‌دانند.

وی تصریح کرد: آخرین دستاورد مقاومت در جنگ سال ۲۰۰۶، ورود مقاومت به بازگرداندن حقوق لبنان از نفت و گاز بود. آزادسازی باقی اراضی اشغالی لبنان، مسئولیت ملی است.

دبیرکل حزب‌الله افزود: به هر حال پیروزی سال ۲۰۰۶، یکی از مهمترین دستاوردهای مقاومت در مسیر طولانی آن است. این جنگ، قواعد درگیری با دشمن صهیونیستی را تغییر داد.

سید حسن نصرالله اضافه کرد، یکی از وظایف ما در آینده، ایجاد معادلات بازدارندگی برای حفاظت از سرزمین، مردم و ثروت لبنان است.

وی گفت: تهدیدهای اسرائیل در مورد ترسیم مرزهای دریایی بی ارزش است، تصمیم و رویکرد ما روشن است و منتظر روزهای آینده هستیم تا بر اساس آنچه لازم است، عمل کنیم.

عقب نشینی در مسئله فلسطین وجود ندارد 

دبیرکل حزب‌الله افزود: مسئله فلسطین جزء دین، فرهنگ، آبرو و شرف این ملت است و جایی برای رها کردن، بی طرفی و عقب نشینی از آن نیست.

نصرالله اضافه کرد: منشأ راهبرد ما در قبال مسئله فلسطین تکیه بر انقلاب مردم فلسطین و مخالفت با سازش و عادی سازی است.

سوریه اساس محور مقاومت

دبیرکل حزب الله افزود: سوریه اساس محور مقاومت، جبهه پایداری و مخالفت با تسلیم شدن در برابر شروط اسرائیل است.

نصرالله اضافه کرد: در جنگ جهانی علیه سوریه هم در کنار سوریه بودیم و در آن مشارکت داشتیم. 

وی در خصوص موضوع بازگشت آوارگان سوری به کشورشان گفت: فشارهای سیاسی آمریکا موجب شده تا این لحظه پیشرفتی در این باره صورت نگیرد. 

تداوم حمایت از مردم مظلوم منطقه   

دبیرکل حزب‌الله تأکید کرد که این جنبش همواره در کنار مردم مظلوم منطقه از جمله یمن، عراق، افغانستان قرار داشته‌ و این حمایت در مرحله بعد هم ادامه خواهد داشت.

نصرالله افزود: اگر بار دیگر هم عراق مورد تعرضی مانند تعرض داعش قرار گیرد و از ما درخواست کمک شود، (برای کمک) تردید نخواهیم کرد.

وی با اشاره به روابط مستحکم این جنبش با جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته گفت که ایران از حزب‌الله و سایر گروه‌های مقاومت حمایت کرده است.

نصرالله همچنین به مسائل داخلی لبنان پرداخت و گفت: ما طی ۴۰ سال گذشته به دنبال امنیت لبنان بوده‌ایم و از هر تلاشی که در پی درگیری ما با ارتش بود، دوری کردیم. 

نصرالله افزود: حزب‌الله در پی همزیستی با سایر اقشار مردم لبنان بر مبنای عدالت است و در کشور حساسیت‌های فرقه‌ای بسیاری وجود دارد.

وی اظهار داشت: ما در انتخابات از تجارب گذشته استفاده کردیم و به وعده‌هایمان عمل نمودیم. ما به روابط خود با جنبش امل ادامه خواهیم داد.

دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد که این جنبش همیشه برای بررسی راهبرد دفاعی، اعلام آمادگی کرده و هیچ گاه در این زمینه شانه خالی نکرده است. 

نصرالله گفت، برنامه اصلی جنبش حزب‌الله در مرحله آینده، همکاری با گروه‌های سیاسی برای  ایجاد یک حکومت عادل و توانمند است. 

دبیرکل حزب الله افزود: ما در ۴۰ سال گذشته، در خدمت مردم بودیم، از مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی گرفته تا مسائل سیاسی و خدماتی و با وجود تحریم و محاصره خدمتگزاری به مردم را کامل خواهیم کرد. 

دبیرکل حزب‌الله لبنان در پایان اظهار داشت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همواره اهتمام ویژه‌ای به حزب‌الله داشتند و باید از ایشان تشکر کنیم که در طول این ۴۰ سال، همیشه پدری مهربان، دانا و شجاع بودند و لحظه‌ای ما را رها نکردند.

سید حسن نصرالله: بنای اسرائیل، جنایت است/ جهاد تبیین سبب ناامیدی دشمن خواهد شد

کلیدواژه