حوت 26, 1395 13:09 Asia/Kabul
  •  مُهر تایید سازمان ملل بر رژیم آپارتاید اسرائیل ضد فلسطینیان

علی‌کرمی: کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای غرب آسیا روز چهارشنبه با انتشار گزارشی ، اسرائیل را به تحمیل « رژیم آپارتاید » بر فلسطینیان متهم کرد.

« ریما خلف » معاون دبیرکل سازمان ملل و رئیس کمیسیون اقتصادی و اجتماعی این سازمان برای غرب آسیا گفت؛نخستین بار است که یک نهاد وابسته به سازمان ملل آشکارا اسرائیل را یک رژیم نژادپرست توصیف کرده است.

کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای منطقه غرب آسیا متشکل از 18 کشور در این منطقه است و حمایت از توسعه اقتصاد و اجتماعی در کشورهای عضو بخشی از هدف آن است.
گزارش این کمیسیون درباره سیاست نژادپرستانه اسرائیل ضد مردم فلسطین به درخواست کشورهای عضو آن تهیه شده است.
این اقدام نهاد اقتصادی و اجتماعی وابسته به سازمان ملل، نخستین اقدام ضد اسرائیل در دوران « دونالد ترامپ » رئیس جمهوری آمریکا است که از 20 ژانویه 2017 در حمایت سیاسی و دیپلماتیک از کابینه جنگ طلب « بنیامین نانیاهو » از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است. ترامپ حتی پیش از ورود به کاخ سفید همه ظرفیت‌های داخلی آمریکا را برای حمایت از اسرائیل به کار گرفت و عملا"نشان داد که واشنگتن حامی اصلی رژیم آپارتاید اسرائیل ضد فلسطینیان است.

تهدید امریکا به قطع کمک‌‌های مالی به این نهاد بین المللی حامی صلح و امنیت جهانی پس از تصویب قطعنامه محکومیت شهرک سازی اسرائیل در شورای امنیت، تهدید به خروج  از شورای حقوق بشر سازمان ملل به خاطر تشدید سیاست ضد اسرائیلی در این شورا و اکنون تاکید « نیکی هیلی » نماینده آمریکا در سازمان ملل بر کنار گذاشتن گزارش کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برای غرب آسیا، به منزله هموار کردن مسیر سیاست تبعیض‌نژادی اسرائیل ضد مردم مظلوم فلسطین است.

در حدود دو ماهی که از ورود ترامپ به کاخ سفید می‌گذرد، رژیم آپارتاید اسراییل مجموعه سیاست‌هایی را بر فلسطینیان تحمیل کرده که تقریبا نسبت به گذشته بی‌سابقه هم بوده است. اعلام طرح انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی، سرعت گرفتن ساخت و توسعه شهرک‌های صهیونیست‌نشین، تصویب قانون‌نژادپرستانه منع پخش اذان از مساجد قدس اشغالی در کنست (پارلمان) اسرائیل و جلوگیری از ورود همه اقشار جامعه فلسطین به مسجدالاقصی تنها بخشی از تحرکاتی بوده  که اسرائیل ضد فلسطینیان اعمال کرده است.

اعمال محدودیت های شدید اقتصادی بر مناطق مختلف فلسطینی از جمله قدس اشغالی و کرانه باختری رود اردن و محاصره 10 ساله باریکه غزه از دیگر اقدامات سازمان یافته مبتنی برتبعیض‌نژادی است که اسرائیل در سایه حمایت دولت‌های مختلف در آمریکا و انفعال سازمان‌های مدافع حقوق بشر ضد فلسطینیان اجرا کرده است.

ماهیت نژاد پرستانه بودن اقدامات و جنایات اسراییل به حدی آشکار است که سازمان ملل را واداشته است تا در گزارش مبسوط کمیسیون اقتصادی و اجتماعی این سازمان برای غرب آسیا بر واقعیت تبعیض‌نژادی دراین سرزمین صحه گذارد.

کلیدواژه