قوس 23, 1396 17:59 Asia/Kabul
  • هنیه در مراسم جشن سی‌اُمین سال تأسیس حماس:حماس، امتداد طبیعی طرح مقاومت است/ آمریکا باید از تصمیمش علیه قدس بازگردد

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) اعلام کرد، حماس امتداد طبیعی پروژه مقاومت و ایستادگی در سرزمین فلسطین است.

مراسم جشن سی‌اُمین سال تأسیس حماس در میدان «الکتیبه» غرب شهر غزه و با شرکت هزاران نفر برگزار شد.

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در سخنان خود در این مراسم اعلام کرد رئیس دفتر سیاسی حماس در مراسم سی‌اُمین سالروز تأسیس این جنبش اعلام کرد حماس امتداد طبیعی پروژه مقاومت و ایستادگی در سرزمین فلسطین است.

هنیه در ادامه گفت: مقاومت فقط برای قدس شکل گرفته و اکنون در شرایطی شبیه به زلزله سیاسی زندگی می‌کنیم که با تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا علیه قدس به وجود آمده است. 

رئیس دفتر سیاسی حماس از تظاهرات‌ها و تمام فعالیت‌هایی که از پنجشنبه هفته گذشته در اعتراض به تصمیم ترامپ شکل گرفته، قدردانی کرد و گفت فلسطین و قدس طی این 8 روز بار دیگر به مسأله اول و قطب‌نمای امت اسلام تبدیل  و جرقه‌های انتفاضه زده شد.

هنیه ادامه داد اکنون جایگاه بین‌المللی آمریکا و رژیم صهیونیستی دچار تزتزل شده و اینها دیگر جایگاه قبلی خود در اروپا را ندارند.

ما در تمام سطوح  داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی دو هدف داریم: ناچار کردن دولت آمریکا برای عقب‌نشینی از تصمیمش علیه قدس، عدم تغییر هویت قدس و عدم تقدیم آن به اشغالگر؛  اصلا اسرائیلی وجودندارد که بخواهد قدس به عنوان پایتخت آن معرفی شود.

هنیه ادامه داد: دومین هدف ما ساقط کردن آنچه «معامله قرن» (طرح پیشنهادی  رئیس‌جمهور آمریکا برای صلح فلسطینی-اسرائیلی) نامیده می‌شود، است.

رئیس دفتر سیاسی حماس اعلام کرد تصمیم دولت آمریکا علیه قدس کمتر از بیانیه بالفور انگلیس نیست. 

وی ادامه داد: قدس، حق بازگشت، اسرا  و هویت، قابل چانه‌زنی نیستند و هرگز اجازه نخواهیم داد این مسایل کنار زده شوند؛ ما هرگز اسرائیل را به رسمیت نخواهیم شناخت.

اسماعیل هنیه تأکید کرد حماس خواستار آشتی داخلی است و باید موضعی واحد در قبال تصمیم ترامپ علیه قدس اتخاذ شود؛ وی سپس بر سرعت دادن به این آشتی تأکید کرد. 

هنیه گفت 3 راه برای کنار زدن تصمیم ترامپ علیه قدس و نیز معامله قرن وجودداد: تحقق وحدت فلسطینی، ایجاد ائتلاف‌های منطقه‌ای و ادامه انتفاضه.

رئیس دفتر سیاسی حماس تأکید کرد حماس دنبال ایجاد ائتلاف های قوی در منطقه با هدف مقابله با پروژه آمریکایی-صهیونیستی  است. وی گفت امت عربی واسلامی باید اختلافات خود را به خاطر فلسطین و قدس کنار بگذارند.

هنیه بر ضرورت ادامه فعالیت‌های اعتراضی و انتفاضه تأکید کرد؛ وی گفت باید تمام جمعه‌ها در پایتخت‌های کشورهای مختلف تظاهرات در اعتراض به این تصمیم ترامپ و در حمایت از قدس برگزار شود و خطبای مساجد باید موضوع قدس را هرگز فراموش نکنند تا زمانی که واشنگتن تصمیم مذکور را لغو کند.