حوت 15, 1397 13:12 Asia/Kabul
  • کشف آثار باستانی مربوط به «دوره ساسانی» در قطر

موسسه رسمی موزه‌های قطر از کشف قدیمی‌ترین آثار باستانی مربوط به دوره ساسانی و صدر اسلام در این کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری عربی 21، دوحه دیروز سه‌شنبه اعلام کرد که قدیمی‌ترین آثار باستانی اسلامی در این کشور را کشف و شناسایی کرده است.

هیئت دولتی موزه‌های قطر با صدور بیانیه‌ای در این خصوص تاکید کرد که این موقعیت در منطقه یوگبی (غربا) قرار دارد و کشف منطقه با همکاری دانشگاه لندن انجام شده است.

کارشناسان تاکید دارند که این اثر باستانی یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی اسلامی در منطقه است که قدمت آن به پایان دوره ساسانی ( 538 تا 670 میلادی ) باز می‌گردد.

بر اساس این گزارش آثار معماری به دست آمده در این منطقه نیز مربوط به عصر اموی ( 661 تا 750 میلادی) است.

از این منطقه مجموعه‌ای از آثار باستانی به دست آمده که شامل ظروف سفالی متعلق به قرن هفتم و هشتم میلادی و بقایای شیشه‌ها و اشیای آهنی و ظروف سنگی و تجهیزات مربوط به صیادی است که مربوط به دوره صدر اسلام است.

بر اساس این گزارش کشف آثار باستانی مذکور در چارچوب پروژه مشترکی است که سه سال قبل میان موزه‌های قطر و دانشکده لندن در منطقه بیابانی مزدحمة آغاز شده بود.

موسسه موزه‌های قطر در سال 2005 تاسیس شد و ماموریت آن توسعه تعداد موزه‌ها در این کشور تعریف شده است. از جمله موزه های موجود در قطر، موزه هنرهای اسلامی و موزه هنرهای معاصر است. علاوه بر اینکه بر اساس تلاش‌های این موسسه، آثار باستانی الزبارة نیز در بخش‌هایی از خود شاهد حضور بازدید کنندگان است.

کلیدواژه