30 سنبله 1398, 10:53 کابل
  • اعزام نیروهای نظامی آمریکا به عربستان سعودی

وزارت دفاع آمریکا از موافقت رئیس جمهوری این کشور با اعزام نیرو جهت محافظت از عربستان سعودی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اسکای نیوز، "مارک اسپر"، وزیر دفاع آمریکا بامداد شنبه در نشست خبری مشترک با "جوزف دانفورد"، رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور گفت، "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا با اعزام نیروهای آمریکایی جهت محافظت از عربستان سعودی موافقت کرده است.

مارک اسپر از تعیین تعداد این نیروها به عربستان خودداری کرد، اما گفت این تصمیم شامل دفاع هوایی و موشکی می شود.

وزیر دفاع آمریکا هم همسو با اظهارات دیگر مقامات آمریکا و سعودی، ایران را عامل اصلی حملات به تاسیسات آرامکو دانست و مدعی شد محققان به این نتیجه رسیده اند که سلاح های مورد استفاده در این حمله توسط ایران تولید شده و از یمن پرتاب نشده است.

امیر سرتیپ "امیر حاتمی"، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن رد اتهام‌زنی های بی اساس مبنی بر نقش داشتن ایران در انجام حملات به تاسیسات نفتی عربستان تاکید کرد: اگر تهدیدی علیه ایران مطرح شود، با همان قاطعیتی که به تجاوز اندک پهپاد آمریکایی پاسخ دادیم، جواب خواهیم داد.

اعزام نیروهای نظامی آمریکا به عربستان سعودی در حالی انجام گرفت که جنبش مردمی انصارالله یمن 14 سپتامبر در واکنش به تجاوز نظامی سعودی و محاصره یمن و ادامه حملات هوایی سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه های «بقیق» و «خریص» در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.

در نتیجه این حملات ۵۰ درصد تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شد و بهای نفت در بازار جهانی افزایش و شاخص بورس عربستان بیش از ۲ درصد کاهش یافت.

تگ

کامنت