قوس 18, 1398 17:44 Asia/Kabul
  • چند عادت اشتباه که مغز را مختل می‌کند

خواب کم‌کیفیت، کارایی جسمی، ذهنی و عاطفی را کاهش می‌دهد و منجر به افزایش هورمون‌های استرس می‌شود؛ در نتیجه توانایی فرد برای حل مشکلات روزمره کاهش می‌یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، قرارگرفتن طولانی‌مدت در آلودگی هوا، حتی اگر میزان آلودگی کم باشد به بروز بیماری‌های شناختی مغز و ایجاد تغییرات ساختمانی در آن منجر می‌شود. دانشمندان دریافتند کسانی که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند، مغزهای کوچک‌تری خواهند داشت و میزان بروز سکته‌های مغزی در آنان بیشتر از دیگران است.

  مواد قندی را بیش از حد مصرف نکنید

مصرف بیش از حد شکر تصفیه‌شده با ابتلا به بیماری‌های متابولیک و مغزی ارتباط نزدیک دارد. قند در بسیاری از غذاها و رژیم‌های ما وجود دارد و تولید مواد شیمیایی مغز را کاهش می‌دهد و به مرور زمان بر عملکرد آن تأثیر منفی می‌گذارد. مصرف روزانه شکر تصفیه‌شده یکی از علل ابتلا به اضطراب، افسردگی و زوال عقل است. از عسل، شیر نارگیل، یا سایر گزینه‌های شیرین طبیعی استفاده کنید. برچسب‌های مواد غذایی را به دقت بررسی و گزینه‌هایی را انتخاب کنید که شکر آنها در پایین‌ترین حد باشد.

  با صبحانه قهر نکنید

مصرف روزانه یک وعده صبحانه سالم یکی از عادت‌های مهم برای حفظ سلامت مغز و جوان نگه‌داشتن آن است. حذف صبحانه یا گنجاندن مواد غذایی ناسالم در آن، منجر به بیماری‌های مرتبط با سوخت‌وساز بدن، کاهش حافظه و عدم‌ثبات ذهنی می‌شود. همچنین با توجه به کاهش سطح انرژی در طول روز، فعالیت نورون‌های مغزی کاهش می‌یابد. باید صبحانه هفتگی خود را برنامه‌ریزی کنید و اطمینان حاصل کنید که صبحانه شما شامل ویتامین‌ها، موادمعدنی، فیبرهای گیاهی، پروتئین، اسیدهای چرب امگا۳، آنتی‌اکسیدان‌ها و... است.

 سیگار کشیدن را کنار بگذارید

سموم موجود در سیگار اندام‌های مختلف بدن را تحت‌تأثیر قرار‌می‌دهد. این مواد سمی باعث سرعت بخشیدن به روند پیری مغز می‌شود و علت مهمی برای ابتلا به اختلال در عملکرد شناختی است. ابتلا به دمانس و آلزایمر با سیگار ارتباط نزدیک دارد. در اسرع وقت سیگار کشیدن را متوقف و عادات سالم را جایگزین آن کنید. از قرارگرفتن در معرض دود سیگار نیز اجتناب کنید.

تگ

کامنت