جدی 28, 1398 17:24 Asia/Kabul
  • علائم سرطان مری چیست ؟
    علائم سرطان مری چیست ؟

افرادی که با سرطان مری مبتلا می شوند در بلع دچار مشکل می شوند یا ممکن است به احساس خفگی منجر شود. علائم سرطان استفراغ،‌ سوزش سردل، سینه درد، و سوء هاضمه است.

سرطان مری عبارت است از تغییر در سلول‌های دیواره مری و رشد سلول‌های غیرطبیعی در مری.

دو نوع سرطان مری اصلی وجود دارد. سرطان سنگفرشی که در انتهای فوقانی مری بیشتر بروز می کند و آدنوکارسینوم که بیشتر در پایین انتهای مری و به خصوص در اطراف محل اتصال معده به مری رخ می‌دهد.

تحقیقات نشان داده است که اخیراً سرطان مری با منشا نزدیک به محل اتصال مری به معده بیشتر شده است اما هنوز دلیل روشنی برای آن پیدا نشده است.

یکی از اختلالات مری بیماری «مری بارت» است که در آن پوشش مری شبیه به پوشش معده می‌شود. این دسته از بیماران در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان مری قرار دارند و ممکن است لازم باشد تحت نظر پزشک باشند.

 

رسوم ترین انواع سرطان مری کدامند؟

علائم سرطان مری معمولاً نشان دهنده‌ی دو دسته‌ عمده از این بیماری‌اند:

سلول فلسی سرطانی زمانی اتفاق می‌افتد که سرطان از سلول‌های پوسته‌ی رویی مری شروع شود. این مدل معمولا در بالا یا میانه‌ی مری اتفاق می‌افتد اما به صورت کلی در هر جایی امکان آن وجود دارد.

رشد بدخیم غده ای زمانی اتفاق می‌افتد که سرطان و سلول‌های سرطانی، از سلول هایی که در مری مسئول تولید کردن مایعاتی نظیر مخاط هستند آغاز شود. این نوع از علائم سرطان مری عموما در قسمت‌های پایین نزدیک به معده اتفاق می‌افتد.

نشانه‌ها و علائم سرطان مری چیست؟

علائم سرطان مری معمولاً در مراحل رشد اولیه مشاهده و تجربه نمی‌شوند. همزمان با رشد سرطان ممکن است موارد زیر اتفاق بیافتد:

کاهش وزن غیر ارادی

مشکلات در هضم و بلع

ترش کردن یا سوزش معده

درد یا دشواری در بلعیدن غذا یا پایین دادن آب دهان

گیر کردن غذا در گلو هنگام خوردن

استفراغ

بازگشت غذا در مری

درد سینه

خستگی

سرفه‌های مزمن

سکسکه

عوارض جانبی آن:

پوستی که تیره و سوخته به نظر می‌رسد

درد و سختی در غذا خوردن هنگام بلعیدن

خستگی

زخم‌های دردناک در مسیر مری

ممکن است برخی از عوارض جانبی تا مدت‌ها پس از درمان هنوز وجود داشته باشند، برای مثال زمانی که بافت مری انعطاف خود را از دست می‌دهد و نازک می‌شود.

درمان سرطان مری چگونه است؟

درمان ممکن است شامل جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی و یا ترکیبی از آنها باشد.

درمان به کمک عمل جراحی بهترین شانس را برای بهبودی بیمار حاصل می آورد. بیمارانی که در وضعیت عمومی خوب قرار دارند و تومور آنها کوچک است بیش از ۲۵ درصد شانس بهبودی به کمک عمل جراحی را دارند.

در بیمارانی که سرطان آنها پیشرفته تر است از ترکیبی از پرتودرمانی و شیمی درمانی استفاده می شود. شانس بهبودی افراد در این روش های تقریبا ۲۰ درصد است. گاهی اوقات قبل از عمل جراحی و به منظور کوچک و ضعیف کردن تومور از این روش ها استفاده می شود.

متاسفانه اکثر بیماران مبتلا به سرطان مری برای این روش های درمانی مناسب نیستند.

گاهی اوقات برای بهبود عمل بلع از وسیله ای به نام استنت استفاده می شود. این وسیله داخل مری قرار گرفته و به باز شدن مجرای مری کمک می کند. این وسیله را می توان به کمک یک عمل ساده در زمان انجام عمل آندوسکوپی در محل مناسب کار گذاشت.

برای باز نگه داشتن مری برای مدتی طولانی تر می توان از پرتو درمانی نیز استفاده کرد.

به طور کلی می توان گفت درمان در بیماران مبتلا به سرطان مری رضایت بخش نیست. احتمال زنده ماندن این افراد بیش از ۵ سال بعد از تشخیص سرطان تنها ۱۰ درصد است. این میزان برای بیماران جوانتر می تواند تا ۲۰ درصد افزایش یابد.

عوامل خطرناک و سرطان مری

تصور می شود که تحریک مزمن مری ممکن است به تغییرات ناشی از سرطان مری کمک کند. عواملی که موجب تحریک در سلول‌های مری شما می‌شوند و خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش می‌دهند، عبارتند از:

داشتن بیماری ریفلاکس معده (GERD)

سیگار کشیدن

تغییرات پیش سرطانی در سلول های مرطوب ( بافت مری)

چاق بودن

نوشیدن الکل

داشتن ریفلاکس صفرا

داشتن مشکل بلع به دلیل یک اسفنکتر مری که آرام نخواهد شد (achalasia)

عادت همیشگی، برای نوشیدن مایعات داغ

عدم استفاده از میوه ها و سبزیجات به میزان کافی

درمان با تابش اشعه در قفسه سینه

عوارض جانبی

سرطان مری می تواند با بروز برخی عوارض جانبی همراه باشد. برخی از آنها به واسطه درگیری محلی مانند باریک شدن یا فرسایش مری و برخی دیگر به‌واسطه گسترش تومور رخ می‌دهند. از عوارض جانبی شایع سرطان مری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انسداد مری

انسداد مری یکی از عوارض بسیار شایع است. برای بسیاری از مبتلایان به سرطان مری، قرار دادن یک استنت مری برای امکان پذیر شدن دریافت غذا نیاز است.

فیستول تراکئواسافوژیل (Tracheoesophageal Fistula)

به‌واسطه حمله تومور و التهاب، یک فیستول (مسیر غیرعادی) ممکن است بین مری و نای شکل بگیرد. زمانی که این شرایط شکل می‌گیرد، آنچه وارد مری می‌شود می‌تواند به طور مستقیم وارد نای و پس از آن ریه‌ها شود. فیستول تراکئواسافوژیل به‌طور معمول موجب سرفه هنگام بلع و سینه پهلو می شود. درمان ممکن است شامل قرار دادن استنت در مری و/یا نای شود. تکنیک های جدیدتر مانند قرار دادن دریچه های چتری شکل در نایچه نیز ممکن است مدنظر قرار بگیرند.

فیستول آئورتواسافوژیل (Aortoesophageal Fistula)

شرایطی غیرمعمول اما تهدیدکننده زندگی محسوب می شود که به واسطه شکل گیری یک فیستول بین مری و آئورت، رگ خونی بزرگی که خون را از سر به باقی بدن انتقال می دهد، رخ می دهد. این شرایط به طور معمول در مراحل پایانی بیماری شکل گرفته و از علائم آن می توان به خونریزی از دهان و درد در میانه سینه اشاره کرد. در صورت تشخیص سریع، عمل جراحی ممکن است این مشکل را برطرف کند.

سینه پهلوی آسپیراسیون

احساس خفگی هنگام غذا خوردن یا یک فیستول اغلب موجب ورود محتوای مری و معده به ریه‌ها می‌شود. این شرایط می تواند به سینه پهلوی آسپیراسیون، شرایطی که به‌طور معمول نیازمند بستری شدن در بیمارستان و درمان با آنتی بیوتیک است، منجر شود.

خونریزی

خونریزی شدید ممکن است به واسطه زخم یا سوراخ شدن مری یا به عنوان یک عارضه جانبی استفاده از استنت رخ دهد. گزینه های درمان به وضعیت موجود بستگی دارند و ممکن است شامل سوزاندن رگ های خونی دچار خونریزی شوند.

سوء تغذیه

یک عارضه بسیار رایج سرطان مری سوء تغذیه است که به واسطه کاهش توانایی فرد برای غذا خوردن رخ می دهد. این شرایط ممکن است نیازمند تغذیه با لوله برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد.

پیش‌بینی عمر افراد مبتلا به سرطان مری

اگر سرطان، در اولین مراحل خود تشخیص داده شود، شانس بیمار برای زندگی، بدون سرطان تا ۵ سال بعد از درمان ، به خوبی ثابت شده است. متاسفانه بیشتر حالتهای سرطان مری ، فقط وقتی تشخیص داده میشوند که بیمار برای مشکل بلع خود، به نزد پزشک می‌رود. در این حالت هیچ درمانی نمی‌تواند ازگسترش آن جلوگیری کند ؛ چون هم مراحل آخر سرطان است و هم مری بسیار ضعیف است.

تگ

کامنت