جوزا 12, 1399 10:49 Asia/Kabul
  • در زمان سرماخوردگی این وسایل را ضدعفونی کنید

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی، رعایت اصول بهداشتی به ویژه شست و شوی منظم دست‌ها و رعایت فاصله مطمئن در برخورد با افراد مبتلا به این بیماری است.

برخی از وسایلی که روزانه با آن‌ها سر و کار داریم، می‌توانند عامل انتقال ویروس‌های مختلف باشند. پس باید این وسایل مرتب ضدعفونی شوند تا از انتقال بیماری پیشگیری کنیم. این کار، مخصوصا در فصل‌های سرد که بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی شایع می‌شود، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. در این مطلب، با برخی از این وسایل و اهمیت نظافت آن‌ها آشنا خواهید شد.

دستگیره‌های شیرآلات

دست‌های آلوده، همواره با دستگیره‌های شیرآلات آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی در تماس هستند، به همین دلیل احتمال انتقال ویروس‌های سرماخوردگی از طریق آن‌ها وجود دارند. بعلاوه، این دستگیره‌ها مرکز تجمع مخمرها، قارچ‌ها و باکتری هایی، چون سالمونلا (Salmonella) و اشریشیا کلی (E.Coli) هستند؛ بنابراین بهتر است هرروز دستگیره‌های شیرآلات را با اسپری‌های ضدعفونی کننده تمیز کنید.

جا مسواکی

طبق تحقیقات صورت گرفته، جا مسواکی یکی از آلوده‌ترین محل‌های موجود در خانه است! بهتر است آن‌ها را هفته‌ای یک بار در ماشین ظرفشویی گذاشته و یا با آب گرم و صابون، یکی دوبار بشویید. در صورتی که فردی در منزل شما بیمار شده است، می‌بایست مسواک او را از بقیه‌ی مسواک‌ها جدا نمایید. زیرا اگر سطحی که به ویروس سرماخوردگی آلوده شده را لمس کنید و سپس دستتان را به دهان، بینی، و چشمانتان بزنید، بیمار بعدی شما خواهید بود!

اسباب بازی‌های کودکان

کودکان ممکن است تا ۸ بار در سال سرما بخورند و این میکروب‌ها می‌توانند به سادگی به وسایل آن‌ها منتقل شوند. بهتر است در حالت عادی اسباب بازی‌ها را در پایان هر ماه تمیز کنید. هنگامی هم که کودکتان بیمار است، به فواصل کمتری این کار را انجام دهید. شما می‌توانید میکروب‌ها و ویروس‌های بیشماری را از طریق شستشوی اسباب بازی‌های آن‌ها با آب گرم و صابون از بین ببرید.

میز‌های کار

محل کار، مرکز تجمع میکروب‌های بسیاری است، زیرا افراد، ویروس را از منزل خود، اتوبوس و افراد دیگر گرفته و سپس به محل کار خود انتقال می‌دهند. تمیز کردن منظم محل کار بی ضرر است، خصوصا هنگام شیوع بیماری سرماخوردگی. همانطور که می‌دانید، ویروس‌ها بر روی سطوح می‌توانند تا ۸ ساعت باقی بمانند، که معادل یک روز کاری کامل است.

صفحه‌های لمسی

ویروس‌ها به سادگی می‌توانند از شیشه‌ی گوشی هوشمند یا تبلت شما که مدام در حال استفاده از آن‌ها هستید به نوک انگشتانتان منتقل شوند، بنابراین هوشمندانه‌تر آن است که دستگاه خود را مخصوصا در فصل بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا تمیز نمایید. می‌توانید از دستمال‌های مخصوص استفاده کرده یا بهترین راه برای تمیز کردن صفحه دستگاه خود را جستجو کنید.

کنترل تلویزیون

از آنجایی که کنترل‌های دستگاه‌ها بسیار در معرض تماس با دست قرار دارند، و از طرفی جزو اقلامی نیستند که همواره آن‌ها را تمیز کنیم، بهتراست در مورد برخورد با آن‌ها تجدید نظر کنیم. بد نیست بدانید، ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا بر روی سطوح پلاستیکی و سخت، طول عمر بیشتری دارند. برای تمیز کردن کنترل، ابتدا روی آن را با یک مسواک خشک پاک کرده و سپس با استفاده از یک پارچه‌ی کتانی که اندکی به مواد تمیز کننده آغشته شده، به ضدعفونی آن اقدام کنید. از همین روش می‌توانید برای تمیز کردن صفحه کلید کامپیوتر نیز بهره بگیرید.

دست‌ها

حتی اگر همه چیز پیرامون خود را تمیز و ضدعفونی کرده باشید، اما شستشوی دست‌ها همچنان یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری سرماخوردگی است. شستن دست‌ها قوانین خاص خود را دارد: دست هایتان را به مدت ۲۰ ثانیه با صابون به یکدیگر بمالید و سپس آب بکشید. فراموش نکنید که پشت دست ها، لای انگشت ها، و زیر ناخن‌ها را تمیز کنید. هنگامی که به آب و صابون دسترسی ندارید، بهتر است از ضدعفونی کننده‌های دست با حداقل ۶۰ ٪ الکل استفاده کنید.

کلیدواژه