سرطان 08, 1399 10:11 Asia/Kabul
  • کرونا خطر بیماری‌های مغزی را افزایش می‌دهد
    کرونا خطر بیماری‌های مغزی را افزایش می‌دهد

محققان معتقدند بیماری کووید -۱۹ ممکن است با خطر سکته مغزی، احساس گیجی و دیگر پیامد‌های مغزی همراه باشد.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، نتایج یک تحقیق توسط محققان انگلیسی نشان می‌دهد مبتلایان به بیماری کووید -۱۹ ممکن است در معرض انواع مختلفی از مشکلات مغزی همچون سکته مغزی و روان‌پریشی قرار گیرند.

این محققان اظهار داشتند: گزارش‌های متعددی در مورد ارتباط بین بیماری کووید -۱۹ و احتمال بروز مشکلات عصبی و روانی منتشر شده است، اما تاکنون نتایج بدست آمده، از مطالعه روی ۱۰ بیمار یا کمتر بوده است.

در این بررسی وضعیت ۱۲۵ بیمار مبتلا به کووید -۱۹ که در ماه آوریل در بیمارستان‌های انگلیس تحت درمان قرار گرفته بودند مورد مطالعه قرار گرفته و پیامد‌های عصبی ناشی از این بیماری در آنان مورد ارزیابی قرار گرفت.

بررسی‌ها نشان داد شایع‌ترین عارضه مغزی در بیماران مبتلا به کووید -۱۹ سکته مغزی بوده که در ۷۷ بیمار مشاهده شده است. همچنین از میان موارد سکته مغزی، ۵۷ مورد ناشی از لختگی خون در مغز، ۹ مورد بر اثر خونریزی مغزی و یک مورد التهاب عروق خونی مغز بوده است. علاوه بر این، بیشتر بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند بیش از ۶۰ سال داشته‌اند.

در این بررسی مشخص شد ۳۹ بیمار دچار احساس گیجی یا تغییرات رفتاری بوده‌اند که حاکی از تغییر وضعیت روانی آنان است. به گفته محققان یافته‌های بدست آمده می‌تواند در انجام تحقیقات بیشتر در مورد پیامد‌های عصبی بیماری کووید -۱۹ و درمان این بیماری کمک کننده باشد.

کلیدواژه