اسد 26, 1399 09:17 Asia/Kabul
  • هر بیمار تب‌دار بداند به کرونا مبتلا شده است/ آدامس جویدن موجب تاخیر در ابتلا به بیماری می‌شود

مردانی گفت: در شرایط فعلی هر بیماری که تب دارد بداند که به کرونا مبتلا شده است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به چهره جدید کرونای خانوادگی اظهار کرد: در روز‌های اخیر شاهد ابتلای گروهی اعضای خانواده به ویروس کرونا به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی هستیم.

او با اشاره به اینکه الان هر بیماری که تب دارد بداند که به کرونا مبتلا شده است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود، ادامه داد: فردی که علائم بیماری را دارد باید دو هفته در قرنطینه خانگی به سر ببرد و به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شستشوی مکرر دستان خود بپردازد.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه افراد کرونایی بدون علامت به اندازه افراد باعلامت باعث انتقال بیماری می‌شود بیان کرد: فردی که مبتلا به بیماری است به راحتی بیماری را به دیگران می‌تواند منتقل کند بنابراین باید فرد حتماً در قرنطینه خانگی به سر ببرد و پس از ۱۰ الی ۱۴ روز بهبودی حاصل می‌کند مگر اینکه دچار تنگی نفس و موارد شدیدتر بیماری شود.

او تصریح کرد: هر کسی که بیماری حاد تب دار دارد باید بداند که کرونا گرفته است کرونایی که الان داریم خیلی عجیب و غریب شده است به طوری که از موی سر تا نوک انگشتان را درگیر می‌کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه کرونا ممکن است تا زمان طولانی با ما همراه باشد لذا باید زندگی با کرونا را یاد بگیریم، ادامه داد: جویدن آدامس می‌تواند موجب تاخیر در ابتلا به بیماری کرونا باشد، قرقره کردن آب و نمک نیز می‌تواند موجب جلوگیری از ابتلا به کرونا باشد، اما شستن دست‌ها صدبرابر بیشتر از این‌ها موثر است که باید جدی گرفته شود.

او با اشاره به اینکه ثابت شده انتقال ویروس از موارد کرونای بدون علامت هم عرض کرونای علامت دار است گفت:اطمینان تست حلقی ۶۰ درصد است بنابراین با یک تماس با کسی که کرونا گرفته شانس ابتلا را بسیار زیاد می‌کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه در فصل تابستان متوجه شدیم الگوی بیماری نسبت به اسفند و فروردین تغییر کرده است افزود: اکنون بیماری بیشتر با تهوع، سردرد و مشکلات گوارشی همراه است و جوانان و کودکان بیشتر به بیماری کرونا مبتلا شده اند بنابراین مادران باید توجه داشته باشند کودکان و نوجوانان در این فصل بیشتر مورد توجه و مراقبت باشد.

 

کلیدواژه