سنبله 13, 1399 09:58 Asia/Kabul
  • یک ویروس می‌تواند یک ویروس دیگر را نابود کند؟
    یک ویروس می‌تواند یک ویروس دیگر را نابود کند؟

روش های زیادی برای از بین بردن ویروس های بدن وجود دارد اما محققان در حال انجام تحقیقات و اثبات عفونی کردن و از بین بردن ویروس با ویروس های دیگر هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک، این سوال از جایی در ذهن دانشمندان شکل گرفت که آن ها متوجه شدند یک بیماری پاندمی براثر یک باکتری از بین رفته است. در نتیجه آن ها آزمایش زیادی را انجام دادند و این موضوع را بررسی کردند که آیا واقعا باکتری یا ویروس می تواند عاملی برای کشتن ویروس های دیگر باشد یا خیر.

پاسخ به این سوال سخت است زیرا هنوز تحقیقات بسیار اندکی در این زمینه خاص انجام شده است. در سال 2012 محققان فرانسوی آنتی بادی یا پادتن هایی را برعلیه یک باکتری _ ویروس در دو زوج فرانسوی که از سفر برمی گشتند پیدا کردند.

تحقیقات روی این زوج نشان داد که بدن آن ها قادر است فعالیت سیستم ایمنی بر علیه این باکتری _ ویروس ها را تشخیص دهد. بعد از زمان کشف اولین ویروس در اواخر سال 1800 دانشمندان به ماهیت ویروس ها پی بردند که آن ها هم می توانند زندگی کنند. کشفیات آن ها بعد ها وسیع تر و پیچیده تر شد.

اما آن ها به این نتیجه رسیدند که باکتری _ ویروس ها توانایی عفونی کردن ویروس های دیگر را دارند و می توانند آن ها را از بین ببرند. دانشمندان هنوز نتوانسته اند علت عفونی کردن یک ویروس توسط ویروس دیگر را بفهمند که معمولا عاملی برای انتقال عوامل ژنتیکی در چند ویروس متفاوت و میزبان های سلولی می شود.

ویروس ها هم می توانند یکدیگر را عفونی کنند. ویروس های ماهواره ای یک نوع ویروس 50 نانومتری هستند که می توانند ویروس های بزرگتر دیگر را عفونی کنند که به آن ها می می ویروس گفته می شود.

کلیدواژه