سنبله 25, 1399 13:02 Asia/Kabul
  • آرام صحبت کردن سرعت انتقال کرونا را کاهش می‌دهد
    آرام صحبت کردن سرعت انتقال کرونا را کاهش می‌دهد

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد آرام صحبت کردن در مکان‌هایی مانند رستوران و بیمارستان‌ سرعت انتشار ویروس کرونا را کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به گفته دانشمندان کاهش ۶ دسی بلی صدا در مکالمه می‌تواند همان تأثیر دو برابر شدن تهویه اتاق را داشته باشد. سکوت و آرام صحبت کردن در فضا‌های داخلی با خطر بالا، مانند بیمارستان‌ها و رستوران‌ها، می‌تواند به کاهش انتشار ویروس کرونا کمک کند.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که مقامات بهداشت عمومی باید سکوت و آرام صحبت کردن را در محیط‌های داخلی پر خطر مانند اتاق‌های انتظار بیمارستان یا غذاخوری اجباری کنند.

قطرات میکروسکوپی که هنگام صحبت تبخیر می‌شوند برای حمل ویروس کرونا بسیار مناسب هستند و به راحتی می‌توانند باعث گسترش ویروس در هوا شوند. افزایش حدود ۳۵ دسی بلی صدا، یا تفاوت بین زمزمه و فریاد، میزان انتشار ذرات را ۵۰ برابر می‌کند.

مکالمه عادی بالاتر از ۱۰ دسی بل است، در حالی که صدای محیط در رستوران‌ها حدود ۷۰ دسی بل خواهد بود.

ویلیام ریستن پارت، محقق ارشد این تحقیق، گفت: همه محیط‌های داخلی از نظر خطر انتقال آئروسل آلوده به ویروس برابر نیستند. یک کلاس شلوغ، اما ساکت بسیار ایمن‌تر از یک جمع شلوغ است که در آن مراجعان از نظر اجتماعی فاصله دارند اما با صدای بلند صبحت می‌کنند.

تگ

کامنت