عقرب 05, 1399 09:55 Asia/Kabul
  • \
    \"ماسک\" سدِ حتمی در برابر کرونا نیست!

کارشناس تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تاکید بر لزوم استفاده از ماسک گفت: افراد باید بدانند که ماسک نمی‌تواند محافظت 100 درصدی در برابر کرونا ایجاد کند و باید در کنار استفاده از ماسک حتما رعایت فاصله فیزیکی را هم داشته باشند.

شهریار بغدادی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه ماسک های سه لایه و استاندارد کارایی بالایی در مقابل ویروس کرونا دارند، گفت: ماسک های سه لایه که بیشتر در سطح جامعه مورد استفاده قرار می گیرد با استفاده از لایه پارچه ای "مِلت" درست شده اند که قابلیت خوبی در برابر نفوذ ویروس کرونا دارد.

وی افزود: افراد باید حتما از ماسک استاندارد استفاده کنند، چرا که ماسک های عرضه شده از سوی دستفروشان و ... که از پارچه های دیگری در تولید آن استفاده شده، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

بغدادی درخصوص استفاده از ماسک های پارچه‌ای هم گفت: اگر ماسک هایی که با پارچه های معمولی تولید می شود بصورت چند لایه دوخته شوند، تا حدی می توانند در برابر ویروس کرونا کارایی داشته باشند، اما قطعا کارایی آنها به پای ماسک های سه لایه استاندارد نمی رسد.

این کارشناس تجهیزات پزشکی با بیان اینکه ماسک تنها یکی از راه های مقابله با ویروس کرونا است، گفت: به هیچ عنوان استفاده از ماسک به تنهایی نمی تواند محافظت 100درصدی در برابر ویروس کرونا ایجاد کند و افراد باید در کنار استفاده از ماسک حتما رعایت فاصله فیزیکی را هم داشته باشند.

بغدادی خاطرنشان کرد: منفذهای ماسک بگونه‌ای نیست که از ورود کامل و قطعی ویروس کرونا پیشگیری کند و برای همین ضروری است افراد علاوه بر استفاده از ماسک حتما رعایت فاصله فیزیکی را به ویژه با افرادی که دارای علائم مشابه کرونا هستند، داشته باشند.

وی افزود: علاوه بر اینها افراد باید دقت داشته باشند که راه های تنفسی تنها یکی از راه های ورود ویروس کرونا است و این ویروس می تواند از مخاط چشم و گوش هم وارد بدن شود، بنابراین نیاز است با رعایت فاصله فیزیکی از ورود ویروس از طریق مخاط چشم و گوش هم پیشگیری کرد.

تگ

کامنت