حمل 30, 1400 12:46 Asia/Kabul
  • ایران در میان ۵ کشور برتر سازنده روتور توربین بخار
    ایران در میان ۵ کشور برتر سازنده روتور توربین بخار

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران گفت: ایران با ساخت روتور توربین بخار در میان پنج کشور برتر سازنده این روتورها قرار گرفته است.

به گزارش رادیودری، «عبدالرسول پیشاهنگ» با اشاره به اینکه این روتور توربین ۸۲.۵ مگاواتی توسط متخصصان شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران ساخته شده است، افزود: به منظور خرید خارج توربین یاد شده باید۹۰۰ میلیارد ریال (حدود سه میلیون یورو) برای تامین ارز مورد نیاز اختصاص می‌یافت که با ساخت داخل این روتور، همه هزینه‌های صرف شده به ۳۵۰ میلیارد ریال کاهش یافته است.

وی از آمادگی کامل این شرکت برای انجام پروژه‌های مشابه برای سایر نیروگاه‌های کشور خبر داد و گفت: دور نامی این توربین سه هزار دور در دقیقه، تعداد مراحل پره ۱۹ ردیف، تعداد پروه ۲ هزار و ۵۳۹ عدد، فشار نامی بخار ورودی ۸۶.۱۸ بار و دمای نامی بخار ورودی ۵۱۰ درجه سانتی‌گراد است.

پیشاهنگ خاطرنشان کرد: این روتور دمای بخار بالای ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند.

مدیر عامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران گفت: سازنده پیشین این روتور شرکت جنرال الکتریک آمریکا بوده که تیم مهندسی شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران با وجود نبود دسترسی به مدارک ساخت، نقشه‌های مربوط و امکان ارتباط با شرکت سازنده، توانسته است با اندازه‌برداری از روتور موجود در نیروگاه و از روش مهندسی معکوس اقدام به ساخت داخل روتور توربین یاد شده کند.

وی خاطرنشان کرد: ایران با ساخت این روتور توربین بخار در میان پنج کشور برتر سازنده این روتورها و شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران نیز در بین شرکت‌های برتر در زمینه ساخت روتور توربین جهان قرار گرفته است.

تگ