ثور 09, 1400 09:39 Asia/Kabul
  • آیا ماسک ما را در برابر آلرژی فصلی محافظت می‌کند؟
    آیا ماسک ما را در برابر آلرژی فصلی محافظت می‌کند؟

رییس انجمن آسم و آلرژی معتقد است: ماسک‌ از افراد در برابر آلرژی‌های فصلی محافظت می‌کنند زیرا می‌تواند از استنشاق برخی ذرات بزرگ‌تر جلوگیری کند.

به گزارش رادیودری به نقل از ایرنا، دکتر مصطفی معین گفت: افرادی که زمینه ارثی افزایش حساسیت یا آلرژی به گرده های گل و گیاه و یا به هاگ قارچ ها و کپک ها دارند در فصل های گرده افشانی یا هوای مرطوب(قرچ ها و کپک ها) دچار علایم آلرژی بینی، آلرژی چشم و در مواردی تشدید آلرژی پوستی می شوند.

وی اظهار داشت: اندازه گرده های گیاهی بین ۱۰ تا ۱۰۰ میکرومتر و هاگ قارچ ها بین ۲ تا ۵۰ میکرومتر است، در برخی مطالعات مشخص شد که پرستارانی که دچار آلرژی بینی بودند و از ماسک برای پیشگیری از کرونا استفاده می کردند در فصل بهار علایم کمتری تا سال های قبل داشته اند و استفاده از ماسک برای آنها مفید بوده است.

معین تصریح کرد: ماسک های استاندارد جراحی و بویژه ماسک های N۹۵ می توانند گرده های گیاهان را فیلتر کنند که وارد بینی و مجاری هوایی نشوند و از بروز التهاب مخاطی و علائم آلرژی مانند عطسه، آبریزش، خارش، کیپ شدن بینی پیشگیری می شود و یا شدت آنها را کاهش می دهد.

این پزشک متخصص تاکید کرد: همچنین زدن ماسک ممکن است در بیمارانی که آلرژی و سینوزیت با هم دارند از بروز یا تشدید علایمی مانند سردرد و ترشحات بینی و پشت حلق پیشگیری می کند و ماسک های N۹۵ حتی ذرات کوچک تر را می تواند فیلتر کند و بنابراین برای آنهایی که به هاگ های ریز قارچ ها و یا ذرات هیره که در گرد و غبار منزل وجود دارد حساس هستند، مفید است.

معین با بیان این که انواع ماسک ها در هوای غبارآلود برای فیلتر کردن ذرات درشت گرد و غبار مفید است، گفت: آلرژی‌های فصلی که توسط گرده‌های معلق در هوا ایجاد می‌شوند، می‌توانند منجر به التهاب مخاط بینی (رینیت آلرژیک فصلی) ش.ئ که بینی و سینوس‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ورم ملتحمه آلرژیک فصلی، که چشم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی همچنین اظهار داشت: سه دهه است که آلرژی‌ها از همه انواع از آلرژی بینی تا آسم، آلرژی پوستی، آلرژی دارویی، غذایی رو به رشد بوده که بیشتر به علت تغییر سبک زندگی و تغییرات محیطی و آب هوایی است که آن هم متاثر از نوع زندگی ما انسان‌ها ایجاد شده است.

رییس انجمن آسم و آلرژی ادامه داد: پیش بینی می‌شود شیوع آلرژی‌ها در دنیا و کشور ایران به ۵۰ درصد هم برسد و این مساله هزینه سنگینی به فرد، خانواده و جامعه تحمیل می‌کند.

 بیش از پنج میلیون نفر در ایران مبتلا به آسم هستند و هم اکنون بین کل بیماری های شایع در جهان رتبه ۲۵ را از لحاظ سال های‌ از دست رفته عمر (ناتوانی ناشی از بیماری) را دارد و سالانه بیش از ۱۵ میلیون نفر در جهان به همین علت دچار از کارافتادگی می‌شوند.

کلیدواژه