اسد 06, 1400 08:44 Asia/Kabul
  • موفقیت محققان ایرانی در ارائه مدل جدید شناخت مکانیزم آسیب مغزی
    موفقیت محققان ایرانی در ارائه مدل جدید شناخت مکانیزم آسیب مغزی

محققان ایرانی موفق به ارائه مدلی ساختاری برای ساقه مغز شدند که می‌تواند به شناخت مکانیزم‌های آسیب مغزی کمک کند.

به گزارش  رادیودری، " فائزه اسکندری" دانش آموخته دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ارائه مدلی ساختاری برای ساقه مغز در اثر آسیب های مکانیکی» گفت:  آلزایمر و آسیب های ترومایی ناشی از ضربه به سر، می توانند به تغییر قابل توجهی در خواص مکانیکی مغز منجر شوند.
اسکندری افزود:  در این تحقیق تلاش شد تا مسیر کامل برای شناخت رفتار بافت ساقه مغز (بعنوان یکی از آسیب پذیرترین نواحی مغز) در شرایط آسیب بر مبنای روش های تصویربرداری، آزمون های مکانیکی و بافت شناسی طی شود.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیرگفت: نتایج این تحقیق از نظر توسعه دانش پایه، در جهت شناخت مکانیزم های آسیب مغزی و از نظر کاربردی، برای بهبود مدل های کامپیوتری مورد استفاده برای پیش بینی رفتار مغز در شرایط آسیب، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
اسکندری همچنین گفت: به دلیل مسائل اخلاقی و  دسترسی نداشتن  به بافت مغز انسان، این تحقیق بر روی نمونه های حیوانی انجام شده است.
براساس اعلام دانشگاه امیرکبیر، اساتید راهنمای این پروژه دکتر مهدی شفیعیان عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی و دکتر محمد محمدی اقدم از دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و استاد مشاور پروژه دکتر کاوه لاکساری از دانشگاه آریزونا امریکا بوده است.
نتایج این تحقیق،  در قالب ۵ مقاله در ژورنال های معتبر ISI به چاپ رسیده و در ۳ کنفرانس بین المللی در داخل و خارج کشور ارائه شده است.

با کشف جدیدی در مکانیزم عروق مغزی؛ شاید عوارض زوال عقل و سکته مغزی درمان شود

کلیدواژه